PASQYRIMI

Thjesht, shpejt, bukur, saktë…

Makiavelizmi realiteti që përbën gjysmën e të vërtetës


Nga Arianit Bezhani Përgjatë të gjithë historisë të zhvillimit të shoqërisë njerëzore në shumë pak periudha është parë që drejtësia dhe barazia të jenë gjerësisht moraliteti mbi të cilat kanë … Vazhdoni leximin

Shkurt 24, 2018 · Lini një koment

Çfarë ka ndodhur me 14 Janar ?


1539 – Spanja anekson Kubën. Ishulli i Kubës ishte i banuar nga fise të shumta autoktone para zbulimit nga eksploruesi italian Kristofor Kolombi, në vitin 1492. Pas mbërritjes së Kolombit, … Vazhdoni leximin

Janar 14, 2018 · Lini një koment

Njihuni me identitetin e krahinës Nikaj Mertur


Gjon Neçaj Dymijë e kusur vjet më parë, një pasdite pranvere, një centurion romak vështronte vdekjen e ngadalshme dhe agonike të tre burrave të veçantë për nga mënyra e ekzekutimit. … Vazhdoni leximin

Janar 5, 2018 · Lini një koment

Historia e “Rruga Egnatia” që lidhte Perëndimin me Lindjen


VIA EGNATIA APO UDHA E GJATË Nga Ph.D.C. Melsi Labi, drejtor i Muzeut Historik Kombëtar  Via Egnatia është ndërtuar për të lehtësuar qarkullimin e lirë të njerëzve si dhe për të realizuar … Vazhdoni leximin

Janar 3, 2018 · Lini një koment

Ja si bashkpunoi Napoleon Zerva me gjermanët


  Nga Arben Llalla Gjatë rregjimit të Metaksas, 1936-1941, Napoleon Zerva ishte akuzuar se bashkëpunonte me shërbimin e fshehtë gjerman, dhe ishte burgosur. Pasi gjermanët erdhën në Greqi, Prill, 1941, … Vazhdoni leximin

Janar 3, 2018 · Lini një koment

Elbasan/ 500 fëmijë me sëmundje gjenetike të përçuar nga prindërit 


Në mes të fushës së Bradasheshit, Elbasan, solli jo vetëm vdekje, por edhe la si pasoja sëmundjet profesionale.  Sipas specialistëve, në 15 vitet e para, deri në 1990, e rriti … Vazhdoni leximin

Dhjetor 30, 2017 · Lini një koment

Çfarë tekstilesh përdoreshin në veshjet shqiptare të mesjetës


Nga Xheraldo Nikjari Kur flasim për historinë e veshjes në periudhën e feudalizmit duhet të kemi parasysh karakterin e prodhimit në këtë kohë. Pjesët e veshjes për masat e gjëra … Vazhdoni leximin

Dhjetor 29, 2017 · Lini një koment

Historia e ‘Komitetit të Korfuzit’


Në 10 qershor të vitit 1878 është mbajtur Lidhja Shqiptare e Prizrenit, e cila në historinë e Shqipërisë është konsideruar si një nga ngjarjet më madhore të kombit tonë. Lidhja … Vazhdoni leximin

Dhjetor 29, 2017 · Lini një koment

Seferina Serani : Je martuar me “grek” dhe don te divorcohesh? Prit, se « dardha e ka bishtin prapa! »


« Do te kaloje shume uje ne mulli » deri sa te kuptoje nje grua apo nje burre shqiptar, qe martohet me nje grek ose nje greke, se qe u … Vazhdoni leximin

Dhjetor 29, 2017 · Lini një koment

Aldo Sulollari ky njeri ben “Namin” ne media e gazeta dhe rrjete sociale !


I apasionuar pas gazetarise , e ushtron detyren e tij si gazetar ne televizionin me te famshem Amerikan “Albanian Culture tv” !  Intervistat e tij te larmishme per tema te cilat … Vazhdoni leximin

Dhjetor 25, 2017 · Lini një koment
Advertisements
//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-9659915589375155", enable_page_level_ads: true });

Rreth nesh

Pasqyrimi.com është një portal i pavarur, jo qeveritar, jo politik, i krijuar me vullnet të lirë.


©All Right Reserved ©2016-2017, Pasqyrimi.com