PASQYRIMI

Thjesht, shpejt, bukur, saktë…

Çfarë ka thënë Aristoteli për miqësinë ?


Pos kësaj, mund të parashtrojmë se ç’është miqësia: bëhet fjalë për një lloj virtyti, a diçka që me virtytin shoqërohet, si dhe për ç’ka jeta më të domosdoshme. Kurrkush nuk … Vazhdoni leximin

Qershor 22, 2018 · Lini një koment

Çfarë ka thënë Aristoteli për miqësinë ?


Pos kësaj, mund të parashtrojmë se ç’është miqësia: bëhet fjalë për një lloj virtyti, a diçka që me virtytin shoqërohet, si dhe për ç’ka jeta më të domosdoshme. Kurrkush nuk … Vazhdoni leximin

Qershor 22, 2018 · Lini një koment

Arti dhe letërsia si pasuri që rrjedh në shpirtin e një njeriu të pastër


Nga Anxhela Mema Arti dhe letërsia janë pasuri që rrjedhin në shpirtin e një njeriu të pastër. Dija është një virtyt që të gjithë e kanë. E teksa ulesh në … Vazhdoni leximin

Maj 21, 2018 · Lini një koment

Gjendja e artit sot dhe një “rekuiem”


Nga Arianit Bezhani Nuk ka qoshe në vendin tonë ku nuk shfaqen dhe përpiqen të vihen në dukje “vepra” të përfunduara të artit. Askush nuk ka mundur dot t’i shpëtojë … Vazhdoni leximin

Prill 30, 2018 · Lini një koment

“Sa i guximshëm bëhet njeriu kur di që e duan” Thënie nga Zigmund Frojd


Ai është një nga shkencëtarët më të spikatur të shekullit të 20-të. Studentët e psikologjisë në mbarë botën i referohen atij si “gjysh Frojdi”. Gjatë jetës së tij, disa e … Vazhdoni leximin

Prill 5, 2018 · Lini një koment

Poezia që frymëzon njerëzimin prej dekadash


Është aluduar se kjo poezi, e cila ndër vite ka bëre xhiron e botës duke frymëzuar, mjaft njerës, ka qënë e shkruajtur nga Pablo Neruda. Mirëpo, sipas studiuesëve kjo poezi … Vazhdoni leximin

Dhjetor 29, 2017 · Lini një koment

Vargje të ndjera nga Ruzhdie Vrapi


Tek.R.Gjripshi Vrapi  Sot dua qe te ve ne koke nje kordele Shkumbini Te ve ne buze nji lule qe mbillte nona imeTe vrapoj udheve te ngushta si flutur gezimi T’ia marr nje … Vazhdoni leximin

Dhjetor 25, 2017 · Lini një koment

Kadare: Letërsia është normale të shkruhet edhe gegërisht


Bisedoi Mimoza Kelmendi Pyetje: Zoti Kadare, çfarë vlere ka për ju sot Kongresi i Drejtshkrimit të Gjuhës Shqipe? Sipas jush, cili ka qenë roli i tij në historinë e gjuhës shqipe?  … Vazhdoni leximin

Nëntor 23, 2017 · Lini një koment

SHERADIN BERISHA: FJALIMET E ISMAIL QEMALIT (VLORË, 28 NËNTOR 1912)


(Në 105 vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë) – Më 28 nëntor 1912 në ora 16:00 pasdite në Vlorë, në shtëpinë e kusheriut të Ismail Qemalit, Xhemil Beut – u mbaj … Vazhdoni leximin

Nëntor 23, 2017 · Lini një koment

Elbasan/ Alfred Peza takim me studentet, promovon librin e tij ”Sarah”


Romani “Sarah” i Alfred Pezës, në pak javë nga promovimi dhe dalja për herë të parë në treg, ka rezultuar një sukses i vërtetë. Këtë e tregojnë jo vetëm shitjet … Vazhdoni leximin

Nëntor 13, 2017 · Lini një koment
//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-9659915589375155", enable_page_level_ads: true });

Rreth nesh

Pasqyrimi.com është një portal i pavarur, jo qeveritar, jo politik, i krijuar me vullnet të lirë.


©All Right Reserved ©2016-2017, Pasqyrimi.com