Si u vranë dy vëllezërit shqiptarë nga policia greke


Ndërsa në Shqipëri dhe Greqi, situata është e mbarsur me çështjen Kacifas, vrasjen e të riut 35 vjeçar . Konstantinos Kacifas në Bularat, nga policia shqiptare, dritare.net ju sjell një rast kur policia greke vrau dy shqiptarë, që sipas saj qëlluan policinë. Ngjarja ka ndodhur në vitin 2013. Policia greke vrau në Follorinë dy vëllezërit shqiptarë Melsi dhe Klevis Çollaku sepse këta të fundit qëlluan mbi një policë grek. Ata u ekzekutuan në vendngjarje, në një kasolle në tokën greke. Por sipas familjarëve dy djemtë kishin shkruar për peshkim.

Pra edhe në 2013 ka ndodhur një vrasje e tillë, ku kanë humbur jetën dy vëllezër shqiptarë në shtetin fqinj.

Sipas policisë greke ishte një rast flagrant i qytetarëve shqiptarë me armë kundër policisë dhe ata u vranë nga pala greke.

Ne dhjetor të 2013 , familjarët në Shqipëri kërkuan ekspertizë dhe e bënë atë privatisht. Por pas përfundimit të gjykimit në Greqi, Institucionet Shqiptare nuk reaguan aspak mbi këtë çështje.

Megjithëse dy shtetas u vranë në kushte ndoshta të diskutueshme sipas familjarëve.

Familjarët dyshuan se ata u ekzekutuan nga policia greke për shkak se dy djemtë nuk ishin të armatosur.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close