Gjermani, gjendet fosilja 150 milione vjecare e nje peshku


Në Gjermani është gjetur një fosil i llojit peshku, që ngjan me piranjën dhe që supozohet se ka jetuar në këtë rajon para 150 milionë viteve, sipas shtypit vendas.

Sipas revistës “Current Biology”, shkencëtarët, gjatë hulumtimit në jug të Gjermanisë, zbuluan fosilin e një lloj peshku që në këtë rajon ka jetuar në kohën e dinozaurëve.

Përmes hulumtimeve është vërtetuar se ky lloj peshku ka pasur dhëmbë të mprehtë dhe ngjashmëri me piranjat.
Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close