PASQYRIMI

Thjesht, shpejt, bukur, saktë…

Ushqyerja e bleteve sipas stineve te vitit


.-Bletet ne Janar duhet te ushqehen me sherbet mesatar per te mashtruar mbretereshen , qe te filloje pjelljen sa me shpejte . Perberja e sherbetit eshte 1 kg sheqere dhe 1 litter uje .

Nga fillimi i muajt Shkurt deri ne fillim te muajt Prill bletet ushqehen me sherbet te holle i cili stimulon mbretereshen dhe kosherja jone arrin pjelljen maksimale duke u forcuar ne nje kohe shume te shkurter . Perberja e sherbetit eshte 1kg sheqere dhe 2 littra uje .

Qe nga muaj Prill deri ne muajn Korrik bletet nuk ushqehen sepse natyra mund tju ofroje shume ushqim . Nga fillimi i muajt Korrik deri ne fund te muajt Nentor bletet duhen ushqyher perseri me sherbet mesatar sepse mungesa e luleve dhe thatesia eshte e madhe .

Ne muajn e fundit te vitit , Dhjetorin bletet ushqehen me sherbet te trashe i cili e bene ushtrine te prodhoje shume ushqim per nevojat qe ajo ka , per kete arsye te dashur bletare nuk ka nevoj qe tja lini bleteve mjaltin sepse ju leverdise shume me teper qe ti ushqeni . Perberja e sherbetit eshte 2 kg sheqer 1,5 littra uje .

Advertisements

Rreth PASQYRIMI

Ky portal është për ty! Për ty i nderuar lexues, që informimin e ke edhe edukim, për ta kuptuar botën ku jeton dhe për të zgjedhur formën më të mirë në të jetuarit e saj. Ne nuk pajtohemi që media të degradojë në atë pikë ku informimi i pambështetur në asnjë parim etik sjell çedukim. Kjo ndodh kur informimi shndërrohet si qëllim në vetvete, pa pyetur për pasoja. Nuk parapëlqejmë të bëjmë më të lehtën gjë, duke e thënë me fjalë se synojmë vërtetësinë e akullt, drejtësinë e pakushtëzuar, dhe etikën e detyruar, por më të vështirën, të cilën ne e besojmë: që dhe lajmi i mirë, është lajm i mirë!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Të dhëna

Ky zë është postuar më Shtator 25, 2018 nga te Life Style dhe etiketuar me , , .
Këtë e pëlqejnë %d blogues: