ADEM DEMACI, PROFETI I KOSOVËS


Nga Gjekė Gjonlekaj / Nju Jork

27 korrik 2018nga Pafragje Lini një koment
NE vjeshtën e vitit 1963 fillova mësimet nË gjimnazin e Gjakovës. Kalimi përmes të cilit ju keni një shans për të parë dhe për të ditur sa herë jeni. Nuk mjafton që ju të besoni se nuk jeni të sigurt për kokën. Historia serbo-sllave DHE marksizëm-leninizmi Ishin lëndë monoton, ndërsa historia e Popullit Shqiptar ishte e Ndaluar me ligj. Mësonim vetem per DISA shkrimtarë DHE poetë Shqiptare. Ora E gjuhes shqipe ishte shume e dashur DHE dëgjohej me vemendje. Pas kësaj ore Nëpër korridore përshpëritej Shume PËR poetët DHE shkrimtarët e Ndaluar. Me ze te Ulet flitej Me shume dashuri PËR shkrimtarët e Ndaluar Të Lajmeve-. Nga ATO përshpërima dëgjohej PËR vuajtjet nË Burg Të Adem Demaçit DHE veprën e tij Të njohur “Gjarpijtë e Gjakut”. Kisha dëgjuar Edhe PËR Teki Dervishin DHE Kadri Kusarin. NE Janar Të vitit 1970 u largova përfundimisht Nga Kosova DHE pas Nje pritjeje Të të Gjatë nË Romë imigrova nË Shtetet e Bashkuara. Fillimi në Amerikë është shumë i mundimshëm. Mërzinë e Jetës nË KETE tregtoj e shtonte nostalgjia PËR Vendlindje DHE PËR Kosovën ku Kisha kaluar Ditët kohërave lumtura Të Jetës. Pastaj punët e Renda fizike DHE mosnjohja e gjuhes anglisht e benin jeten Edhe kohërave veshtire e monoton. Ndarja Nga ambientet Kulturore Të Prishtinës ishte e dhimbshme. Lidhjet me Boten Shqiptare NE ATE Kohe Ishin pothuajse te pamundura DHE PER ndonjë zhvillim mua rendesi mësonim Veten Nga e përjavshmja e Bostonit Gazeta “Dielli”. Kohe pas Kohe This Gazete shkruante PËR zhvillimet ne Kosovë, duka botuar Libraria te ndryshme PËR aktivitetet e Shqiptarëve Të Amerikës, pastaj This Gazete ribotonte Libraria Nga shtypi amerikan PËR Shqipërine, por Edhe Me shume PËR Kosovën. Gazetarët Amerikane Kishin Te dhena PËR Adem Demaçin. Kohe pas Kohe ATA njoftonin PËR dënimin DHE vuajtjet e këtij intelektuali disident. Kjo korrespondencë është në përputhje me Gazetën e Shteteve të Bashkuara të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Pas Nje Kohe relativisht Të shkurtër Adem Demaçi u shndërrua nË Simbol Të qëndresës. NE Vitet 70 ‘e 80’ asnjë demonstratëtë nË Shtetet e Bashkuara NUK Mund Të bëhej pa portretin e këtij shkrimtari disident. NE krye Të demonstratave Të Shqiptarëve Të Amerikës valvitej flamuri Kombetar DHE Portreti i kolosit Të çështjes shqiptare Adem Demaçit. Pamja e tij Prej intelektuali me gjyslykë Të trash e te errët ngacmonin ndjenjat liridashëse Të Shqiptarëve Të Amerikës. Gazetarët Amerikane Ishin kurioz DHE kërkonin hollësi PËR jeten DHE veprën e këtij disidenti Klasik shqiptar Të Lajmeve-. Aktivisti i shquar Shqiptaro-amerikan PËR çështjet e Lajmeve-, Profesor Sami Repishti shkruante vazhdimisht PËR aktivitetet Kombëtare DHE vuajtjet e Adem Demaçit nË burgjet jugosllave, bile kishte Te dhena Edhe PËR dobësimin e syve, si pasojë e moskujdesit Të duhur nË burgun e Sremska Mitrovicës.

Kosova DHE Adem Demaçi Ishin alfa omega DHE PËR koloninë shqiptare Të Amerikës. Sot e kësaj dite tingëllojnë dhimbshëm nË shpirtin ton Thirrjet anglisht: “Free Kosova”, “Free Adem Demaçi”. Keto lutje hujnore u dëgjuan ane e përtej Shteteve Të Bashkuara. U dëgjuan nË KETE “shtet-planet” të bëjë Të kishte thene Nje rapsod i njohur shqiptar. Me Ne pas fondit pothuajse dekadash tri iu hoqën prangat Prometheut TE Lajmeve-. Dalja e tij Nga burgu gëzoi Boten liridashëse nË përgjithësi DHE shqiptaret atdhetare nË veçanti. Lirimi i të Profetit shqiptar Adem Demaçi paralajmronte, lirinë e pavarësinë e Kosovës. Per vuajtjet DHE sakrificat e tij u Prit DHE u nderua njësoj si lajmtarët nË kohërat Biblike. Kthimi i këtij e Moisiut Shqiptar në “token e premtuar”, U Prit mua Gëzim e lepurin, DHE Qysh atëherë e sot, NUK i ndalua asnje hedhur aktivitetet e tij PËR Të Miren e Popullit shqiptar, kërcënimeve pavarësisht, sharjeve, fyerjeve DHE shpifjeve, Shume nga disa grupime të mbrapshta. Por titani i Kosovës, Adem Demaçi i kapërceu Te Gjitha me nder e dinjitet.

Pak Kohe pas daljes Nga burgu Jugosllav shqiptaret e Amerikës e ftuan PËR vizitë. Fondacioni “Dedë Gjo ‘Luli” nË pranverë Të vitit 1992 e thirri Adem Demaçin PËR pjesëmarrje nË përvjetorin e Kryengritjes Se Malesise Të vitit 1911. Ai mbajti Nje fjalim MIDIS Ku tjerash tha Edhe keto: “Iu falënderoj Ju malësorëve qe me Keni ftuar, por falënderoj Edhe Me shume emërin e heroit ton Dedë Gjo’Lulit qe me thirri keto dite PËR vizitë nË Shtetet e Bashkuara.
Bile mërgimtari antikomunist Nga Shqipëria Dodë Gega e pyeti indirekt PËR bindjet e tij Të kaluara Politike. Zoti Gega aludonte PËR qëndrimin e tij Të dikurshëm ndaj diktaturës Se Enver Hoxhës. Para se t’i përgjigjej Ademi buzëqeshi DHE shtoi zotëri e dije ku e ke fjalën. Adem Demaçi tha ekzaktërisht keto Fjalë: ” Kohe më parë isha PËR vizitë ne Shqiperi DHE iu të tyre Të vërtetën se NUK e Kisha paramenduar Kurre Nje rrënim Të Tille Të Shqiperise. Vetem ndonjë krijesë monstruoze Nga Marsi Mund Të kishte shkatrruar Shqipërinë ashtu sic e kishte shkatrruar Enver Hoxha DHE Partia e tij e Punës “. Të pranishmit e duartrokitën Duke e përshëndetur PËR përgjigjen e tij Të sinqertë. Pas këtij shpjegimi u jetë Shume i dashur DHE i nderuar me komunitetin shqiptar antikomunist Të Amerikës. Mandela Ynë i Kosovës pa asnjë vonesë filloi aktivitet Politike nË Organizatën e Kombeve Të Bashkuara DHE NE Washington. I Ngarkuari me Pune i Shqiperise Pranë OKB , Sokol Neçaj organizoi Nje Konference me gazetarët Pranë kësaj Organizatë. NE ATE Konference ku Moren Pjese Shume gazetarë Të akredituar nË OKB MIDIS gomave Edhe autori i këtij shënimi i Cili nË Ate Kohe ishte Korrespondent i Zërit Të Amerikës nË New York. Adem Demaçi u gezua PËR pjesëmarrjen kohë, sepse Konferenca DHE sqarimet e tij PËR çështjen e Kosovës u transmetuan Edhe ne Konfederates Shqipe.
DISA dite me vone Drejtori i Zërit Të Amerikës nË New York, spikeri DHE Gazetari i famshëm amerikan Al Bankat e ftoi Adem Demaçin PËR Takim DHE Interviste nË Zyrën qendrore Të Zërit Të Amerikës nË Kete qytet. E Priti më Respekt shume, bile para se t’i shtrinte Doren e përshëndetjes Al Banks tha: “ku je zoti Demaçi QE TE pres Tash 30 Vjet. Mirë erdhe “. Pas Nje bisedë me Al Banks, zoti Demaçi shkoi nË Studios e madhe te “Zerit Të Amerikës ‘PER Interviste me gazetarë Amerikane DHE korrespondentët e DISA gjuhëve Të huaja. ATA u mahnitën Per qëndrimet e tij pajtuese DHE humaniste ndaj atyre QE e Kishin dënuar. NE ATE Interviste i paralajmroi PËR tragjeditë QE Sllobodan Millosheviqi bëjmë t’u shkaktonte: Shqiptarëve, Boshnjakëve DHE kroatëve. Unë nuk jam i sigurt se çfarë të bëj me këtë demo. A Të ishte mëkat PËR Boten Demokratike NESE NUK vepron Kundër këtij diktatori, tha Demaçi.

Nje Jave me vone Adem Demaçi u Prit me nderime nË State Departamenti Nga Sekretari i ankua Lawrence Eagelburger. Bile nË ATE Rast NUK i duhej perkthyesi sepse Eagelburger si ish diplomat amerikan nË Jugosllavi e fliste shume mire Konfederates serbo-kroate. Kjo është ajo ku diplomatët dhe personalitetet e tyre janë ministrat e Kosovës dhe ministrat e Bashkësisë. Me vone Adem Demaçi u Prit Nga Kryetari i Shumicës nË Senat, Senatori Robert Dole. As Uashingtoni nuk ka një personalitet të tillë në politikën e diplomacisë. Pritjet DHE nderimet e tij NE Washington i kishte organizuar ish kongresmeni Joseph Dio Guardi. Pas DISA ditësh u kthye nË New York DHE qëndroi Per Nje Kohe Te të Gjatë NE shtëpinë e aktivistit DHE afaristit shqiptar Shaqir Gashi, i Cili e Priti DHE e nderoi Adem Demaçin Me shume se asnjë shqiptar Tjeter nË Amerikë. Ad Dema i Kosovës po viziton Amerikën. Prania e tij nË Shtetet e Bashkuara zgjonte interesim DHE entuziazëm Kombëtar. Nëse propozohet të merret pavarësia dhe Kosova është turp i qellurës.

Adem Demaçi është personitet i veçantë. NUK Kam Parë Njeri QE e vlerëson jeten Me shume se Adem Demaçi, por Kurre NUK KAM Parë Njeri aq Të gatshëm PËR ta flijuar jeten nË mbrojtje Të Popullit shqiptar. Adem Demaçi Eshte Njeri i cilësive Më heroike DHE Fisnike QE KAM Parë ndonjëherë nË Jetë. Ai Ka shume cilësi Fisnike Të NENES Tereze , sepse NUK urren asnjë popull, asnjë rracë, asnjë fe DHE asnjë shtresë Shoqërore. Perkundrazi Eshte Gati Të futet nË luftë PËR Të Miren e gomave ashtu sic Bente Nëna Tereze. Adem Demaçi Eshte Gati Të pajtohet Edhe me ATA QE kryqëzuan. Vuajtjet e tij Shume Herë Më kujtojnë vargun biblik Të uratës PËR Jezu Krishtin: “Ata e rrahën DHE e munduan e kryet me Ferra ia rrethuan”. Davidi Ynë Adem Demaçi u përballua PËR tri dekada me llahtaritë e Goliathit DHE Me Ne fond triumfoi. Pavarësisht mundimeve QE I Kishin shkaktuar ishte nË gjendje te pajtohet kohërave Gjithe, por jo me ATA QE PËR interesa Personale e dëmtojnë popullin shqiptar. Adem Demaçi meriton Çmimin Nobel. Mund Të thuhet lirisht se Eshte disidenti Më i pa korruptuar i Te Gjitha kohërave.
Ky titan i Kosovës meriton nderime Të përjetshme Nga Populli shqiptar nË përgjithësi, ndërsa Nga Kosova nË veçanti. Eshte Koha PËR emërimin e shesheve, bulevardeve DHE e qëndrave te ndryshme me emërin e këtij vigani. Eshte Koha e shtatoreve DHE E Nje Muzeu -Tempull nË qytetin e lindjes SE tij ne Prishtine. Figura mitologjike e Adem Demaçit meriton përkushtimin e sinqertë Të historisë DHE Arteve te ndryshme. Ky disident liberator, shkrimtar, publicist, misionar, DHE orator i përkryer duhet Të mësohet e te nderohet sot e përgjithëmonë. Kosovës qëndron Shtylla MBI DY (Pontifex Maximus ) Të Adem Demaçit DHE TE Adem Jasharit. Ademi I PARE Tha: “E fillova”, ndersa Ademi I dyte Tha: “U krye”
Keto dite bisedova mua profesorin ne pension kohërave Universitit Columbia, DHE specialistin e Kulturës Shqiptare, Perkthyes i DISA veprave Nga gjuha shqipe NE Edhe MIDIS anglisht gomave ” Kanuni i Lekë Dukagjinit “, mikut tim Leonard Fox, ia kujtova se keto dite Eshte 80-vjetori i lindjes SE Adem Demaçit DHE nË shenjë respekti PËR disidentin ton legjendar Më dërgoi shënimin QE vijon:

Leonard Fox Profesor:
“Rreth vitit 1960, ishte hera e pare QE mesova per aktivitetet e Adem Demacit per lirine DHE pavaresine e Kosoves. QE atëherë e Kam ndjekur Shume afër Veprimtarinë e tij Të shquar DHE isha shume i lumtur Kur parlamenti Evropian Më 1991 i njohu veprat e tij. Pikërisht nË Ate vit i DHA Çmimin prestigjioz Sakharov. Të Gjatë fjalimit Kur e pranoi Çmimin zoti Demaçi tha: “NE Kohen Ton, themi bindshëm, se Liria e fjalës Eshte Hapi i Parë drejtë demokracisë. Pa lirinë e fjalës NUK Ka dialog, pa dialog NUK zbulohet e vërteta, DHE PA Të vërtetën, Eshte i pamundur Progresi “. E Gjithe jeta e Adem Demaçit i Eshte dedikuar luftës PËR liri, Per nder DHE PËR Të vërtetën. Edhe PSE Rreth 30 vjetësh ne Burg, idealizmi, kurajo DHE integriteti i ZOTIT Demaçi NUK Mund Të mposhtej. Ai Eshte pjestar i historisë Shqiptare Të pavdekshme Se bashku me Skenderbeun, Lekë Dukagjinin, Naim DHE Sami Frashërin, Shtjefën Gjecovin, Gjergj Fishtën, Nënë Terezen DHE figura Te tjera heroike Të historisë SE Popullit shqiptar. Shpresoj sinqerisht QE Adem Demaçi bëjë Të ngelet përjetë Nje shëmbull moral i Rinisë Shqiptare.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close