PASQYRIMI

Thjesht, shpejt, bukur, saktë…

A do të ketë serish tërmete ? Flet sizmiologu


Shqipëria u ‘shkund’ dje nga disa tërmete, ku më i forti ishte me maginitundë 5,2 shkalla rihter, duke alarmuar qytetarët.

Në një lidhe telefonike për News24, sizmologu Rrapo Ormeni u shpreh se nga dje në orën 11:00 deri në këto momente janë regjistruar rreth 300 tërmete në Shqipëri. Sipas sizmologut rreziku më imadh ka kaluar dhe lëkundjet e tjera që mund të ndodhi do jenë me intensitet të vogël.

“Nga dje në orën 11:00 deri tani janë mbi 300 tërmete. Ato kanë qenë me mganitudë më të vogël dhe vijnë duke u pakësuar.

Energjia e paçliruar do vazhdojë të çlirohet. Parashikim për tërmetet nuk ka, por duke u nisur nga tipologjia e këtij tërmeti mendoj se nuk do ketë më tërmete të tjera me intensitet të lartë. Edhe nëse ka goditje, mendoj se ato do jetë me intensitet më të vogël”- tha sizmologu.

Advertisements

Rreth PASQYRIMI

Ky portal është për ty! Për ty i nderuar lexues, që informimin e ke edhe edukim, për ta kuptuar botën ku jeton dhe për të zgjedhur formën më të mirë në të jetuarit e saj. Ne nuk pajtohemi që media të degradojë në atë pikë ku informimi i pambështetur në asnjë parim etik sjell çedukim. Kjo ndodh kur informimi shndërrohet si qëllim në vetvete, pa pyetur për pasoja. Nuk parapëlqejmë të bëjmë më të lehtën gjë, duke e thënë me fjalë se synojmë vërtetësinë e akullt, drejtësinë e pakushtëzuar, dhe etikën e detyruar, por më të vështirën, të cilën ne e besojmë: që dhe lajmi i mirë, është lajm i mirë!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Të dhëna

Ky zë është postuar më Korrik 5, 2018 nga te Aktualitet dhe etiketuar me , , .
Këtë e pëlqejnë %d blogues: