Javes Çame!


Nga Nertila Meta

E rritur nga kater gjysher çam te cilet ne cdo vakt kane kujtuar e lotuar vatanin e tyre.
E persekutuar qe ne vegjeli pse historia u shtremberua tek ne.
Çfare faji patem, as sot nuk di ta thote kush.

Babait tim ju ndalua e drejta e studimit,edhe pse sot do te ishte nje nder mjeket me te mire te Shqiperise ai ja doli te jete nje nder agronomet me i kerkuar i zones.
Ne adoleshence e ulen ne shkolle ,ne nje vend me Drita Çomon ku askush nuk i fliste thjeshte dhe vetem se ishin te destinuar te mos i donte partia,regjimi me antinjerezor i tokes.

Kur s’te do beu nuk te do as fshati!!!

E njejta gje edhe me nenen time,i doli e drejta e studimit ne Tr,direkt ja nderruan degen dhe e perjashtuan me pas,por askush nuk ja mori dot kategorite e gatimit,te gjithe e mbajne mend kuzhunieren qe ka bere gatime dasmash e vdekjesh ku partia beri çmos te mos ishte ajo “çamja” shefe kuzhine…e serish ajo u be.

Jo vetem prinderit e mi,por te gjithe çamet kane vuajtur aq shume sa asnje komunitet nuk i ka kaluar kaq peripeci sa ne.

Me vjen turp te bashkohem me ndonje parti qe trumpeton gjoja çeshtjen tone,s’ka patur kush kellqe nga asnje force politike ti hap dosjet Çame qe nga arkivi jone i shtetit e deri tek Napoleon Zerva i Greqise.

Ai truall ka bekimin e Zotit dhe mallkimin e robit,spastrimi etnik ende mban ere gjaku madje sot kemi edhe çam te klonuar.

Nuk njoh asnje histori kaq te venitur e te harruar sa trojet tona.Te shkreta te harruara por mbi te gjitha ato toka perqafohen nga shiu e rrufeja.Legjendat e Greqise se Lashte tregojne se aty ka qene vendi i Perendive….

Mgjth gjyshja qe me ka rritur diçka me ka mèsuar……

Kerkoje te drejten tende deri ne fund,kur ta mohojne, pohoje kur ta fshehin gjeje dhe kur ta ndryshojne ke per detyre ta ndertosh nga e para…sepse çamet kane lerè per te ndrequr kete bote.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close