PASQYRIMI

Thjesht, shpejt, bukur, saktë…

Zgjerimi i BE/ Ministri Polak: Shqipëria të punojë me vendet pro zgjerimit


Ditën e sotme është zhvilluar takimi mes ministrit të Jashtëm të Polonisë dhe ministrit të Jashtëm të vendit tonë, Ditmir Bushati. Gjatë takimit me Bushatin, Jacek Czaputowicz ka folur për zgjerimin e BE-së dhe sipas tij, duhet një datë e saktë për vendet e  Ballkanit, pasi në këtë mënyrë, ato do të jenë më të motivuara.

Gazetarët gjatë konferencës për shtyp me Bushatin, i kanë bërë një pyetje ministrit të Polonisë, në lidhje me gjërat që duhet të bëjë Shqipëria për t’u mbushur mendjen vendeve skeptike, për anëtarësimin në BE.

Çfarë duhet të bëjë më shumë Shqipëria për të mbushur mendjen vendeve skeptike?

 Në bashkimin Evropian vazhdon diskutimi për zgjerim, por ka edhe fenomene si skepticizmi që vijnë nga kriza e emigrantëve. Janë shumë vende që e mbështesin zgjerimin. Sipas mendimit tonë duhet të kemi një datë të qartë për vendet e Ballkanit Perëndimor. Duke qenë se presidenca e Bashkimit Evropian, si Bullgaria dhe Rumania, është momenti i dukur për të luftuar me forcë për zgjerim dhe të vendosim një datë konkrete.

Advertisements

Rreth PASQYRIMI

Ky portal është për ty! Për ty i nderuar lexues, që informimin e ke edhe edukim, për ta kuptuar botën ku jeton dhe për të zgjedhur formën më të mirë në të jetuarit e saj. Ne nuk pajtohemi që media të degradojë në atë pikë ku informimi i pambështetur në asnjë parim etik sjell çedukim. Kjo ndodh kur informimi shndërrohet si qëllim në vetvete, pa pyetur për pasoja. Nuk parapëlqejmë të bëjmë më të lehtën gjë, duke e thënë me fjalë se synojmë vërtetësinë e akullt, drejtësinë e pakushtëzuar, dhe etikën e detyruar, por më të vështirën, të cilën ne e besojmë: që dhe lajmi i mirë, është lajm i mirë!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Të dhëna

Ky zë është postuar më Maj 7, 2018 nga te Aktualitet dhe etiketuar me , , .
Këtë e pëlqejnë %d blogues: