Konflikti SHBA-Turqi, Ankaraja: Do hakmerremi


Tensione mes Turqise dhe SHBA-ve. Shkak kete radhe eshte bere nje levizje nga ligjvenesit e SHBA per të bllokuar shitjen e armatimeve ushtarake drejt shtetit turk.

Pas ketyre lajmeve, ka reagiar Ministri i Jashtëm turk Mevlut Çavusoglu me nje deklarate te prere: Do te hakmerremi absolutisht. Një dispozitë e tillë u përfshi në ligjin e propozuar fiskal 2019 për Autorizimin Kombëtar të Mbrojtjes, një projekt-ligj për politikën e mbrojtjes qe kapte vleren e 717 miliardë dollarësh.

Sipas legjislacionit, shitjet e SHBA-së në Turqi do të ndaleshin nderkohe qe Departamenti i Mbrojtjes përpilon një raport për Kongresin mbi marrëdhëniet mes dy vendeve. “Nëse Shtetet e Bashkuara imponojnë sanksione për ne ose ndërmarrin një hap të tillë, Turqia do të hakmerret absolutisht,” tha Cavusoglu, raportojne mediat e huaja, refereuar nje lajmi te bere nga Reuters. “Ajo që duhet të bëhet ne nje moment te tille është që Shtetet e Bashkuara duhet të heqin dorë nga kjo”- ka thene ai.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close