PASQYRIMI

Thjesht, shpejt, bukur, saktë…

Doni të humbisni në peshë? Çaji duhet pirë kështu


Sipas një studimi të ri, çaji i ftohtë mund të jetë tepër më efikas se i ngrohti për të rënë në peshë.

Shkencëtarët zviceranë kanë zbuluar se një filxhan me çaj bimor të ftohtë ndihmon për të djegur më shumë kalori se ai i ngrohtë. Çaji i ftohtë është dyfish më i mirë në djegien e kalorive edhe pa lëvizur. Shkencëtarët nga Universiteti Fribourg, të cilët kanë drejtuar studimit, zbuluan gjithashtu se çaji i ftohtë promovon oksidimin e dhjamit – që djeg dhjamin dhe shton energjitë.

Ky studim i shtohet shumë të tjerëve që kanë treguar se çaji është i mirë për shëndetin, ku ndihmon për të rënë në peshë dhe ulur rrezikun e glaukomës.

[Burimi: Daily Mail]

Advertisements

Rreth PASQYRIMI

Ky portal është për ty! Për ty i nderuar lexues, që informimin e ke edhe edukim, për ta kuptuar botën ku jeton dhe për të zgjedhur formën më të mirë në të jetuarit e saj. Ne nuk pajtohemi që media të degradojë në atë pikë ku informimi i pambështetur në asnjë parim etik sjell çedukim. Kjo ndodh kur informimi shndërrohet si qëllim në vetvete, pa pyetur për pasoja. Nuk parapëlqejmë të bëjmë më të lehtën gjë, duke e thënë me fjalë se synojmë vërtetësinë e akullt, drejtësinë e pakushtëzuar, dhe etikën e detyruar, por më të vështirën, të cilën ne e besojmë: që dhe lajmi i mirë, është lajm i mirë!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Të dhëna

Ky zë është postuar më Maj 6, 2018 nga te Life Style dhe etiketuar me , .
Këtë e pëlqejnë %d blogues: