PASQYRIMI

Thjesht, shpejt, bukur, saktë…

Njihuni me myslimanin e parë në botë


Një kopje e lashtë e Kuranit e gjetur në Universitetin e Birmingamit mund t’i përkiste Abu Bakr, një prej myslimanëve të parë në botë.

Nga datat e radiokarbonit të analizuar në korrik u gjet se fragmente ishin të paktën 1.370 vjet të vjetra, duke ngritur mundësinë që kjo të ishte kopja më e vjetër e librit të shenjtë islamik në ekzistencë.

Tashmë Jamal bin Huwareib, drejtor i Fondacionit Mohammed bin Rashid Al Maktoum të Studimeve Islamike të Emirateve të Bashkuara Arabe, ka sugjeruar që një dokument i tillë i hershëm mund të jetë porositur nga një numër shumë i vogël njerëzish – më i mundshmi i tyre është Abu Bakr.

Abu Bakr konsiderohet gjerësisht si personi i parë i kthyer në Islam përveç familjes së drejtpërdrejtë të Profetit Muhamed. Ai shërbeu si mik dhe këshilltar i besuar i profetit dhe u bë kalifi i parë musliman në vitin 632, që qeverisi për 27 muaj deri në vdekjen e tij në 634AD.

Mosha e Kuranit të Birminghamit do të thotë se ka të ngjarë të ketë qenë krijuar në vitet e hershme të Islamit, kur popullsia globale muslimane në botë ishte vetëm në qindra vetë.

“Unë besoj se ky është Kurani i Abu Bakr”, tha z. Bin Huwaireb për BBC News, duke shtuar: “Është zbulimi më i rëndësishëm i kryer ndonjëherë për botën muslimane”
Cilësia e pergamenës dhe dorëshkrimit të Kuranit të Birmingamit sugjeron që dokumenti me 200 fletë mund të krijohej vetëm për një figurë tepër të rëndësishme, tha ai.

“Ky version, ky koleksion, ky dorëshkrim është rrënja e Islamit, është rrënja e Kuranit … Ky do të jetë një revolucion në studimin e Islamit”, tha z. Bin Huwaireb.

Megjithatë, jo të gjithë janë aq të bindur se Kurani i Birmingamit ishte versioni personal i Abu Bakrit në librin e shenjtë.

Advertisements

Rreth PASQYRIMI

Ky portal është për ty! Për ty i nderuar lexues, që informimin e ke edhe edukim, për ta kuptuar botën ku jeton dhe për të zgjedhur formën më të mirë në të jetuarit e saj. Ne nuk pajtohemi që media të degradojë në atë pikë ku informimi i pambështetur në asnjë parim etik sjell çedukim. Kjo ndodh kur informimi shndërrohet si qëllim në vetvete, pa pyetur për pasoja. Nuk parapëlqejmë të bëjmë më të lehtën gjë, duke e thënë me fjalë se synojmë vërtetësinë e akullt, drejtësinë e pakushtëzuar, dhe etikën e detyruar, por më të vështirën, të cilën ne e besojmë: që dhe lajmi i mirë, është lajm i mirë!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Të dhëna

Ky zë është postuar më Janar 2, 2018 nga te Bota dhe etiketuar me , .
Këtë e pëlqejnë %d blogues: