Seferina Serani : Je martuar me “grek” dhe don te divorcohesh? Prit, se « dardha e ka bishtin prapa! »


« Do te kaloje shume uje ne mulli » deri sa te kuptoje nje grua apo nje burre shqiptar, qe martohet me nje grek ose nje greke, se qe u martua, ishte kenaqesi dhe kjo eshte e mire, por, nese martesa nuk funksionon, duhet te dini se “ndarja” me greket, (nese don te divorcohet dikush, (sidomos kur ka femije me grekrit), kjo, do te jete nje beteje “e humbur”, qe pa filluar kerkesa e « Divorcit » dhe do te jete nje aventure e pashoqe, vuajtjesh, dhimbjeje dhe zhgenjimesh!   “Martesa me greker, parashikon nje gje, qe shqiptaret nuk e dijne dhe ja, erdhi ora, qe ta mesojne, (nga mua), qe e kam investiguar mire, ne Greqi, kete gje deri ne detaje. Kam perjetuar nga afer momente shume te veshtira, mes çiftesh qe kishin femije dhe ishin divorcuar, ku, hakmarrja, nuk llogariste femijen. Kam qene prezent, ne disa raste te tilla !

Graqia, sado qe eshte nje vend drejt “zhberjes se plote” te sistemit “ekonomik dhe financiar” ndersa, Shteti i atij vendi te duket sikur po i del “xhani”, mos u genjeni dhe mos “gezoheni” para kohe, sepse do ju mbetet e “qeshura ne buze”, krejt e ngrire. Ne Shqiptaret nuk kemi “Shtet”, por jo greket, ata kane « Shtet » te forte per te tilla raste !! 

 Ne shqiptaret nuk kemi gazetare kembengules, por jo greket, (per kesi rastesh flas, ata nuk te falin) vijoj…tju tregoj tre raste, me shkas rrembimin e femijes .
Mesova, per rastin e nje gruaje shqiptare Dinora Neci, me origjine shqiptare, nga Berati, qe ja paskan “rrembyer” femijen, policia Gjermane ne Frankfurt ne vitin 2015. Nje operacion spektakolar dhe siç e quan ajo, “akt terrorist”. 

Edhe ky detaj i pershtatet, menyres greke ne kesi rastesh, per te treguar, “superioritet Shteti”, race, vendosmerie dhe hakmarrjeje, (ata, do kene paguar), per terrorizimin qe i eshte bere shqiptares ne Frankfurt! 

Te gjitha veprimet, justifikojne “mjetin” per arritjen e qellimit!
Qe prej asaj dite, Dinora Neci, kjo nene shqiptare, kurre nuk eshte kontaktuar dot me me te bijen, te cilen e ka lindur nga bashkjetesa e saj me nje grek te Qipros ne qytetin, Larnaka. Cifti ne fakt, nuk kane vene kurore. Ajo deklaron se femijen e ka te çertifikuar me çertifikate lindje Qipriote dhe me çertifikate banese shqiptar, (pasi jane ndare çifti).

Tani une i spiegoj kesaj nene, se proverbi qe thashe ne fillim te shkrimit, perkon “njesh” me rastin e saj, por qe nuk perjashtohet edhe per te tjere!

Kushdo shtetas grek ose qipriot, (njesoj jane), eshte martuar me femra (burrat) ose meshkuj (grate), te te nacionaliteteve te ndryshme nga e gjithe bota, nje gje eshte e sigurte, para se ta beni ndermend te “ndaheni” me grekun, nese keni krijuar familje dhe keni femije (me ta), ne rast « divorcimi » femijen, harroje, se nuk do ta kesh kurre ti, (nen kujdes), por, personi “grek”.  Ky eshte “ligj” per greket!

Ata, do levizin “token dhe qiellin” nga vendi e do i kthejne permbys, deri sa femija te kthehet, ne shtepine e prindit “grek”. Kjo, nuk ndryshon, vetem, ne rast, nese vete grekut nuk i intereson te rrisi ai femijen e vet dhe pranaon qe femija, te jete me palen tjeter, te origjines “jo greke”.
Nuk eshte as e para as e fundit kjo femer shqiptare qe i merret femija.  A e dini se si greket e realizojne kete gje, gjithmone me sukses? 

Sado qe Greqise ti kene “dale kockat” ne brinje, “Shteti” i saj, eshte “Shtet” dhe pik! Ne Shtetin grek, nuk ben vaki te lihen shtetasit greke te braktisur, nese ndodh e supozojme, ndonje “anomali ajrore” . Le te jete ne çdo cep te globit rendesi ka te shpetojne pasgjeret e tyre, por edhe te vdekur te jene, avioni, Presidencial do te niset menjehere ne fund te botes dhe do i sjelli qytetaret grek ne Atdhe te gjithe si “zonja e zoterinj, qoft’ edhe me arkivol!”
Ndahet nje çift dhe psh, nena eshte t’a zejme, afrikane, ose indiane, pra “me ngjyre”, greket nuk jane raciste, fare, per sa i perket ngjyres. Ata martohen, pa as me te voglin refuzim nga familja e tyre, me njerez me ngjyre, te zeze, te bardhe, te verdhe. Ne Greqi, nuk ekziston racizmi i ngjyres. 

 Keshtu, siç e thashe me lart, nese gruaja me ngjyre (ose burre), ka arritur te “arratiset” bashke me femijen qe gjithashtu mund te kete lindur zezak dhe do te jene vendosur diku psh: ne Afrike, dhe (hajde ta gjesh), por ja, qe greket, nuk i njohin pengesat per te tilla gjera. Shteti, leveiz qiell e toke deri sa e gjen femijen dhe e sjell mbrapsht tek prindi grek, me kujdes policor dhe shoqatave te femijeve, prezent me prindin grek!
Fakti me mbreselenes ne greqi, eshte dashuria e jashtzakonshme dhe perkushtimi qe greket, kane per femijet! Ata nuk i rrahin kurre femijet e tyre dhe nese nje grek, do te shihte diku ne rruge, nje prind qe rreh femijen, ai, pa e njohur tjetrin, mund ti hidhet e ta rrahi prindin, per te mbrojtur femijen. Nuk falin tek femija asnje sjelle brutale!
Gazetaret greke, nga ana e tyre, perkushtojne shume vemendje tek te tilla raste,si ajo e “humbjeve” te femijeve, qe njeri prind ai (jo-grek) e rremben femijen dhe iken diku e fshihet me te. Ketyre problemeve, gazetaret greke, i japin hapsire pa fund,  behet nami! Ata do bejne te pamunduren deri ne bashkepunim me gazetare te vendeve ku dyshohet, se femija mund te gjendet atje, deri sa ta gjejne dhe femija te kthehet, ne Greqi prane prindit grek! Keto shpenzime jane gjithmone nga Shteti, nese prindi eshte i varfer. 

 Fjala kyçe per ta, tek “marrosen” derisa “ta gjejne”, eshte: “Femija eshte nje grek dhe nuk rritet jasht familjes dhe prindit grek!”
Keshtu funksionon Shteti ne Greqi! Une shoh ne France, kjo gje, nuk ekziston, fare!
Rasti i trete dhe i fundit, ka te beje me njerzit e Shtypit, gazetaret! 

Kur nje grek, (gazetar lufte) ose edhe per çdo rast tjeter te diskriminimit te gazetarit, (jasht greqise), pra, nese nje gazetar grek eshte bllokuar diku, izoluar dhe keqtrajtuar, aty te shikosh se çdo te thote “zemerate” greke. Mund ta urrejne per vdekje personin, por, per dinjitet dhe “demostrim force” si vend I qyteterimit, nuk ndalen! Mediat greke do tundin boten dhe bejne “lufte” me cilindo Shtet, deri sa te kolegu i tyre te fitoje lirine dhe te kthehet shendoshe e mire ne Greqi, ku, gazetari, do te pritet me shume respekt, perkushtim profesional dhe kujdes shndetesor psikologjik te disponueshem me psikologe nga shteti, per t’ja lehtesuar barren e eksperiences negative qe pershkoi jeten e tij, ne “X” vend!
Greqia per te tilla, nuk te fal, edhe sikur te kete “arken bosh”, ne buxhetin e Shtetit, do dalin shume greke te pasur, qe te paguajne te gjitha shpenzimet, qe Shteti te funksionoje per mbrojtjen e qytetarit! Ky eshte Shtet, jo « qeneferia » shqiptare !

Nje keshille keni nga mua : Mendohuni, kur te martoheni me greker! Mendojeni mire, kur te deshironi te jeni nena ose babai, i femijeve te grekerve! Mendoje, akoma me mire, nese do vendosesh nje dite te “ndahesh” nga greku ose grekja. Do te te duhet ta dish me heret, se “lojen e ke te humbur!” 

Do ndahesh, por do ndahesh edhe nga femijet e tu!!! 

Ky eshte « SUPERIORITETI »  grek!
Femijet do te rriten ne strehen greke dhe jo ate shqiptare! 

Ata do behen te huaj.

Ata do flasin vetem greqisht por kurre jo, shqip. 

Ata do te ndihen grek, por jo shqiptare! 

Keshtu do i edukojne prindi grek…per kete, “ju rekomandoj” prind do te thote “sacrifice”. Neneshtrojuni, femijeve,qe te jeni prane femijeve tuaj, duke sakrifikuar, para se ti humbni ata, “forever”…pergjithmone. Une them kete, por ju e dini me mire!
Keshtu funksionon “mentaliteti” grek. Keshtu funksionon sistemi dhe Shteti grek, qe ne kesi rastesh eshte “promotorri” i the gjithe operacionit dhe suksesit te padiskutueshem!/Pasqyrimi.com

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close