PASQYRIMI

Thjesht, shpejt, bukur, saktë…

Vargje të ndjera nga Ruzhdie Vrapi


Tek.R.Gjripshi Vrapi 


Sot dua qe te ve ne koke nje kordele Shkumbini 
Te ve ne buze nji lule qe mbillte nona ime
Te vrapoj udheve te ngushta si flutur gezimi 
T’ia marr nje kenge qe jehon ende neper brigje 

Sot dua te vrapoj si vogelushe tek Sahati 
Te zgjoj shekujt e heshtur te Egnatia e lashte 
E te skuqem ne faqe nga pranvera e flladi 
Te zgjoj me kenge Peqinin agimin e bardhe 

Sot dua te perkedhel nje gure te kalese madheshtore 
Te qaj ne Klodiane dhe per nje gonxhe qe nuk behet lule 
Te behem miq me pleqte e mencur e me bletet hynore 
Te marr blerimin e perjetshem te ullinjeve si shall ne supe

Nese lodhem nje dite ,do therras si miq kujtimet 
Do te zgjoj nga vitet puthjet e dashurise se pare 
Ja,aty ne vale Shkumbini, mes vellosh kaltersie 
Dua te behem dallandyshe e vonuar a pulbardhe

Tek RUZHDIE GRIPSHI

Ah sa e bukur ,ah sa e madherishme nje melodi
degjuar pa pritur ne tinguj qe vine nga larg 
dhe krejt e befasuar rend drejt melodise 
ne notat e kesaj melodie un hedh hapat

Do te doja qofte dhe rastesisht te perseritet. 
mesazhi bukur vjen tek un 
Miljona vite udhe e me shume 
ylli i muzikes serishte shkelqen 
ne jeten time Shopeni lene gjurme 
kryevepera klasike ne shpirtin tim futet thelle

Nese miqesite te braktisin 
Ne nje vende pa ane ,pa udhe 
Serisht te shohe ty Shopen 
Vepra juaj gjithemone triumf.

Nje vogelush e quajne David .


Cdo mengjes, pine qumesht e hane veze 
Pjatat si ngren i lene ne tavoline 
E macoku camaroku pjatat i lepin 
Ngrihet qeni duke lehur, ham, ham.
Un jam i dobishem, ruaje kete shtepi ,
ndaj dhe mua me takon nje pjate ta lepije 
Ngihet lopa duke mellitur, mu ,mu ,mu. 
Edhe un jam e dobishme Davidit qumesh jap cdo dite, 
ndaj me lini edhe mua nje pjate te lepije 
Ngrihet pula duke kakarisur , ka ,ka ,ka, 
Edhe un jam e dobishme, veza ime eshte e shishme,
gjithe femijet e kan qef, 
her te skuqur, her te zjere, 
me vezen time Davidin e ushqejeAdvertisements

Rreth PASQYRIMI

Ky portal është për ty! Për ty i nderuar lexues, që informimin e ke edhe edukim, për ta kuptuar botën ku jeton dhe për të zgjedhur formën më të mirë në të jetuarit e saj. Ne nuk pajtohemi që media të degradojë në atë pikë ku informimi i pambështetur në asnjë parim etik sjell çedukim. Kjo ndodh kur informimi shndërrohet si qëllim në vetvete, pa pyetur për pasoja. Nuk parapëlqejmë të bëjmë më të lehtën gjë, duke e thënë me fjalë se synojmë vërtetësinë e akullt, drejtësinë e pakushtëzuar, dhe etikën e detyruar, por më të vështirën, të cilën ne e besojmë: që dhe lajmi i mirë, është lajm i mirë!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Të dhëna

Ky zë është postuar më Dhjetor 25, 2017 nga te Kulturë dhe etiketuar me , .
//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-9659915589375155", enable_page_level_ads: true });

Rreth nesh

Pasqyrimi.com është një portal i pavarur, jo qeveritar, jo politik, i krijuar me vullnet të lirë.


©All Right Reserved ©2016-2017, Pasqyrimi.com
Këtë e pëlqejnë %d blogues: