PASQYRIMI

Thjesht, shpejt, bukur, saktë…

Gjithë Evropa nën “kërcënimin” e Rusisë, alarmohet NATO


Një sistem raketash ruse që mund të godasin Europën në një kohë të shkurtër janë një “shqetësim serioz”, ka paralajmëruar NATO.

Sipas Telegraf, NATO tha se kontinenti europian mund të jetë objektiv i raketave ruse të ndaluara nga një marrëveshje e “Luftës së Ftohtë”.

Sipas traktatit të vitit 1987, as SHBA-të dhe as Rusia nuk lejohen të “zotërojnë ose të prodhojnë” raketa me një gamë midis 500 km dhe 5.500 km.

Dhe sipas mediave të huaja, shumica e qyteteve kryesore në Europë, si Parisi, Roma dhe Berlini, janë brenda asaj rreze, duke i vënë ata në rrezik të një sulmi me raketa.

Por, Kremlini ka mohuar të ketë armë që shkelin marrëveshjen, të quajtur Traktati i Forcave Bërthamore të Mesme Intermediate të vitit 1987.

“Aleatët kanë identifikuar një sistem raketash ruse që ngre shqetësime serioze.

NATO i kërkon Rusisë që të adresojë këto shqetësime në një mënyrë të konsiderueshme dhe transparente dhe të angazhohet në mënyrë aktive në një dialog teknik me SHBA-të.

Sjellja e Rusisë ngre shqetësime serioze”, citohet të ketë thënë Kay Hutchinson, i dërguari i SHBA në NATO, në një deklaratë të veçantë.

Advertisements

Rreth PASQYRIMI

Ky portal është për ty! Për ty i nderuar lexues, që informimin e ke edhe edukim, për ta kuptuar botën ku jeton dhe për të zgjedhur formën më të mirë në të jetuarit e saj. Ne nuk pajtohemi që media të degradojë në atë pikë ku informimi i pambështetur në asnjë parim etik sjell çedukim. Kjo ndodh kur informimi shndërrohet si qëllim në vetvete, pa pyetur për pasoja. Nuk parapëlqejmë të bëjmë më të lehtën gjë, duke e thënë me fjalë se synojmë vërtetësinë e akullt, drejtësinë e pakushtëzuar, dhe etikën e detyruar, por më të vështirën, të cilën ne e besojmë: që dhe lajmi i mirë, është lajm i mirë!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Të dhëna

Ky zë është postuar më Dhjetor 17, 2017 nga te Bota dhe etiketuar me , , , .
Këtë e pëlqejnë %d blogues: