Mogherini: BE nuk do ta njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit


Pas takimit me kryeministrin e Izraelit, Benjamin Netanyahu, në Bruksel, Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian Federica Mogherini përgjatë një prononcimi për mediat, është shprehur se ka “unitet të plotë brenda BE-së” në mbështetje të Jerusalemit edhe si kryeqytet i Izraelit, edhe si kryeqytet i shtetit të ardhshëm palestinez.

Mogherini ka theksuar se vendet anëtare të bllokut nuk do ta njohin Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit përpara statusit final me marrëveshjen e paqes.

Kujtojmë se javën e kaluar, presidenti amerikan, Donald Trump, e ka njohur Jerusalemin kryeqytet të Izraelit, duke shkaktuar kritika ndërkombëtare.

“Mogherini ndërkohë pohoi se BE do të vazhdojë të njohë ‘konsenusin ndërkombëtar’ mbi Jerusalemin”, raporton rel.

“Ju e dini qëndrimin e Bashkimit Evropian. Ne mendojmë se zgjidhja e vetme reale për konfliktin midis Izraelit dhe palestinezëve bazohet në dy shtete dhe me Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit dhe të Palestinës”, u shpreh Mogherini.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close