PASQYRIMI

Thjesht, shpejt, bukur, saktë…

Çfarë thonë njerëzit para se të vdesin, zbulojeni


Një grup infermieresh që kujdesen për pacientët me sëmundje të rënda në Spitalin Universitar “Royal Stoke” në Staffordshire, kanë rrëfyer disa nga fjalët e fundit prekëse të pacientëve para se ata të vdesin.

Infermierët pohojnë se pacientët shpesh duan të shohin kafshët e tyre shtëpiake për herë të fundit, ndërsa të tjerë thjesht kërkojnë një filxhan çaj.

Ndërkohë një infermiere përshkruan një rast mjaft unik dhe prekës ku një çift të moshuarish, të dy me sëmundje të rëndë, i kërkuan t’u afronin shtretërit pranë njëri-tjetrit që të kishin mundësi të kapeshin nga duart. Ata ndërruan jetë brenda 10 ditësh pas njëri-tjetrit.

Sipas infermierëve ka edhe nga ata pacientë që shprehen se jeta e tyre ishte shumë e shkurtër dhe janë penduar që nuk e kanë shfrytëzuar ashtu siç duhet. Studime të mëparshme nga Universiteti i Karolinës së Veriut kanë zbuluar se pacientët me sëmundje të rëndë janë më optimistë seç mund të pritej, madje u kërkojnë familjarëve të mos mërziten.

[Burimi: Daily Mail]

Advertisements

Rreth PASQYRIMI

Ky portal është për ty! Për ty i nderuar lexues, që informimin e ke edhe edukim, për ta kuptuar botën ku jeton dhe për të zgjedhur formën më të mirë në të jetuarit e saj. Ne nuk pajtohemi që media të degradojë në atë pikë ku informimi i pambështetur në asnjë parim etik sjell çedukim. Kjo ndodh kur informimi shndërrohet si qëllim në vetvete, pa pyetur për pasoja. Nuk parapëlqejmë të bëjmë më të lehtën gjë, duke e thënë me fjalë se synojmë vërtetësinë e akullt, drejtësinë e pakushtëzuar, dhe etikën e detyruar, por më të vështirën, të cilën ne e besojmë: që dhe lajmi i mirë, është lajm i mirë!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Të dhëna

Ky zë është postuar më Dhjetor 10, 2017 nga te Life Style dhe etiketuar me , , .
//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-9659915589375155", enable_page_level_ads: true });

Rreth nesh

Pasqyrimi.com është një portal i pavarur, jo qeveritar, jo politik, i krijuar me vullnet të lirë.


©All Right Reserved ©2016-2017, Pasqyrimi.com
Këtë e pëlqejnë %d blogues: