PASQYRIMI

Thjesht, shpejt, bukur, saktë…

Tensionohet Turqia, zbulohet arsyeja e vizitës së Erdogan


image

Për herë të parë brenda 65 vitesh një president turk viziton zyrtarisht Greqinë. Lajmi u komentua në të gjithë mediat botërore si një vizitë historike. Por, çfarë fshihet pas kësaj vizite?

Duket se presidenti turk, Recep Taip Ergogan ka shuar kureshtjen gjatë konferencës së përbashkët për shtyp me Prokopis Pavlopulos. Në këtë konferencë u shpërfaqën përplasjet e hershme mes Turqisë dhe Greqisë kur presidenti turk e cilësoi si të vjetëruar Traktatin e Lozanës dhe ofroi ose përditësimin e tij dhe përshtatjen me kohën, ose nënshkrimin e një marrëveshjeje të re mes Athinës dhe Ankarasë.

Erdogan la të kuptohej se Greqia nuk e ka respektuar plotësisht këtë traktat, duke sjellë si shembull minoritetin mysliman në Trakë. Greqia e njeh si minoritet mysliman, ndërsa Erdogan thotë se ata janë turq.

Advertisements

Rreth PASQYRIMI

Ky portal është për ty! Për ty i nderuar lexues, që informimin e ke edhe edukim, për ta kuptuar botën ku jeton dhe për të zgjedhur formën më të mirë në të jetuarit e saj. Ne nuk pajtohemi që media të degradojë në atë pikë ku informimi i pambështetur në asnjë parim etik sjell çedukim. Kjo ndodh kur informimi shndërrohet si qëllim në vetvete, pa pyetur për pasoja. Nuk parapëlqejmë të bëjmë më të lehtën gjë, duke e thënë me fjalë se synojmë vërtetësinë e akullt, drejtësinë e pakushtëzuar, dhe etikën e detyruar, por më të vështirën, të cilën ne e besojmë: që dhe lajmi i mirë, është lajm i mirë!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Të dhëna

Ky zë është postuar më Dhjetor 7, 2017 nga te Bota dhe etiketuar me , , , .
Këtë e pëlqejnë %d blogues: