PASQYRIMI

Thjesht, shpejt, bukur, saktë…

Cilat ishin shkaqet më kryesore të rënies së territoreve shqiptare të viteve 1908-1912?


Nga Xherardo Nikjari

Historia e kombit tonë ka qenë gjithmonë një histori qëndresë. Populli shqiptar është një komb i rrallë i cili ka luftuar me një variacion armiqsh dhe fqinjësh ambiciozë. Pavarësisht qëndresave tona apo përpjekjeve fisnike për t’u mos u nënshtruar ndaj këtyre armiqve, shqiptarët nuk kanë qënë gjithmonë të suksesshëm.

Periudha më dinamike e rezistencës shqitare që nga koha e Skënderbeut do të ishte fillimi i shek XX, ku arsye të shumta bënë që shqiptarët të humbnin jo pak territore nga agresionet greke, malazeze dhe serbe, pavarësisht faktit se në fund u krijua një shtet i pavarur shqiptar padretësisht shumë i reduktuar.

Por cilat qenë shkaqet më kryesore të rënies së territoreve shqiptare?

  1. Populli shqiptar luftonte prej 4 vjetësh, 1904-1912 për të fituar lirinë e pavarësinë dhe gjatë kësaj kohe, iu rrënua ekonomia, u rraskapitën nga kryengritjet e lufta e pabarabartë me ushtrinë turke. Nuk pati armë e municione, sepse dhe ato që siguroheshin me luftë, u mblodhën nga ushtria turke.

2. Shqipëria nuk pati organizma shtetnore shqiptare, nuk pati shtet, ushtri e komponentë të tjerë që përbëjnë shtetin. Pra nuk kishte një organizëm të përqëndruar me plane e programe të njesuara. Qeveria turke ndiqte e vriste patriotët shqiptarë kudo që ishin.

3. Fqinjët e Shqipërisë: Serbia, Greqia e Mali i Zi, kishin planifikuar prej kohësh për të marrë territore nga Shqipëria, siç edhe kishin marrë edhe më parë. Ato prej kohësh lakmonin e programonin agresione e komplote kundra popullir shqiptar e territoreve të tij.

Me strategji të herëshme punonin për pastrimin etnik të rajoneve, për vrasje masive e zhdukje, për djegien e fshatrave e përzënien e popullsisë nga vendbanimet dhe kolonizimin e tyre me serbë.

Pikërisht për realizimin e këtyre planeve mbanin ushtri të mëdha, armatime etj dhe përgatitjes për luftë i kushtonin vëmendje të madhe. Pra kaluan në agresion kundër popullit shqiptar me një ushtri të stërvitur, të armatosur dhe të gatshme për luftë.

4. Qeveritë e shteteve fqinje, për të realizuar synimet e tyre, organizuan agjentura propagandiste shpifëse dhe mashtruese në dëm të shqiptarëve. Shumë krerë mediokër e të varfër i blenë para, kërcënonin e dhunonin krerë e njerëz me influencë, premtonin poste e rroga të majme për ata që do t’u bënin shërbime, jepnin para për rekrutime dhe shërbime në ushtri.

Si serbët edhe grekët, me mjeshtëri shfrytëzonin disa veti e zakone të mira të popullit shqiptar si besën, mbajtjen e fjalës dhe pasi realizonin qëllimin i shkelnin ato pa pikë turpi.

5. Ndërhyrjet e nënpunësve të ndryshëm të huaj, apo simpatizantë të serbëve apo të grekëve, të clët ndikonin në qarqet ndërkombëtare, në komisione në shty, në hartimin e raporteve.

6. Qëndrimi negativ i Fuqive të Mëdha, i Rusisë, Francës dhe Anglisë ndaj kombit shqiptar. Ato shikonin interesat e tyre dhe jo të drejtësisë apo interesat e një populli, e një kombi të tërë siç ishte Shqipëria./konica

Advertisements

Rreth PASQYRIMI

Ky portal është për ty! Për ty i nderuar lexues, që informimin e ke edhe edukim, për ta kuptuar botën ku jeton dhe për të zgjedhur formën më të mirë në të jetuarit e saj. Ne nuk pajtohemi që media të degradojë në atë pikë ku informimi i pambështetur në asnjë parim etik sjell çedukim. Kjo ndodh kur informimi shndërrohet si qëllim në vetvete, pa pyetur për pasoja. Nuk parapëlqejmë të bëjmë më të lehtën gjë, duke e thënë me fjalë se synojmë vërtetësinë e akullt, drejtësinë e pakushtëzuar, dhe etikën e detyruar, por më të vështirën, të cilën ne e besojmë: që dhe lajmi i mirë, është lajm i mirë!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Të dhëna

Ky zë është postuar më Nëntor 24, 2017 nga te Speciale dhe etiketuar me , .
//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-9659915589375155", enable_page_level_ads: true });

Rreth nesh

Pasqyrimi.com është një portal i pavarur, jo qeveritar, jo politik, i krijuar me vullnet të lirë.


©All Right Reserved ©2016-2017, Pasqyrimi.com
Këtë e pëlqejnë %d blogues: