PASQYRIMI

Thjesht, shpejt, bukur, saktë…

Tahiri kthehet në Shqipëri. Ja pse ishte në Gjermani


Saimir Tahiri është kthyer në Tiranë, pas një vizite të shkurtër në Gjermani, vizitë e cila u komentua si thyerje e vendimit të Këshillit të Mandateve dhe Rregullores që i ndalonte atij largimin nga Shqipëria. Mësohet se Tahiri shkoi në Gjermani për të parë nga afër babain e tij të shtruar në spital.

Avokati i Tahirit, Artan Hajdari thotë për tvklan se ish-ministrit nuk mund t’i ndalohej dalja jashtë vendit, për aq kohë sa prokuroria nuk kishte kërkuar një masë të tillë në gjykatë, ndonëse Kuvendi kishte dhënë autorizimin.

Zyra për shtyp e prokurorisë sqaroi për tvklan se për sa kohë Kuvendi rrëzoi kërkesën për ndalimin e Tahirit, çdo masë tjetër ndaj tij u vlerësua e papërshtatshme për t’u kërkuar.

Një ditë më parë në një status të tij në rrjetet sociale ish-kryeministri Berisha kërkoi heqjen e mandatit të Saimir Tahirit si deputet. Sipas tij me shkeljen e vendimit te Kuvendit, ish-ministri ka humbur të drejtën e mbajtjes së mandatit të anëtarit të parlamentit.

Advertisements

Rreth PASQYRIMI

Ky portal është për ty! Për ty i nderuar lexues, që informimin e ke edhe edukim, për ta kuptuar botën ku jeton dhe për të zgjedhur formën më të mirë në të jetuarit e saj. Ne nuk pajtohemi që media të degradojë në atë pikë ku informimi i pambështetur në asnjë parim etik sjell çedukim. Kjo ndodh kur informimi shndërrohet si qëllim në vetvete, pa pyetur për pasoja. Nuk parapëlqejmë të bëjmë më të lehtën gjë, duke e thënë me fjalë se synojmë vërtetësinë e akullt, drejtësinë e pakushtëzuar, dhe etikën e detyruar, por më të vështirën, të cilën ne e besojmë: që dhe lajmi i mirë, është lajm i mirë!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Të dhëna

Ky zë është postuar më Nëntor 19, 2017 nga te Aktualitet dhe etiketuar me , .
Këtë e pëlqejnë %d blogues: