PASQYRIMI

Thjesht, shpejt, bukur, saktë…

Si të parandalojmë ankthin


Përdorimi i lapsit dhe letrës, aktivizon zona të ndryshme të trurit si dhe nxit kreativitetin, mendimin kritik dhe aftësinë në zgjidhjen e problemeve.

2. Ndiqni një proçes me dy hapa

Që proçesi i të shkruarit të jetë efektiv, më shumë se sa çfarë bëtë  shkruani se si ju bëri të ndiheni një situatë e caktuar. Për këtë ju duhet të ndiqni dy hapa që përfshijnë pyetjet :”Çfarë ndodhi” ndjekur nga “Si u ndjeve rreth asaj që ndodhi?” cka do të evidentojë arsyet e stresit si dhe mënyrat për t’i kaluar më lehtë.

3. Mos u shqetësoni për gramatikën ose shqiptimin

Në një proçes si ky, me rëndësi është hedhja e mendimeve në letër dhe jo të korrigjoni veten gramatikisht.

4. Bëjeni një zakon

Nëse doni të shihni përfitimet e tij, ky duhet të jetë një aktivitet jo sporadik. Kërkimet thonë se duhen 18-250 ditë për të zhvilluar një zakon të ri ndaj përpiquni ta bëni atë një zakon, duke i kushtuar çdo ditë, 5 minuta përpara se të shkoni për të fjetur.

Advertisements

Rreth PASQYRIMI

Ky portal është për ty! Për ty i nderuar lexues, që informimin e ke edhe edukim, për ta kuptuar botën ku jeton dhe për të zgjedhur formën më të mirë në të jetuarit e saj. Ne nuk pajtohemi që media të degradojë në atë pikë ku informimi i pambështetur në asnjë parim etik sjell çedukim. Kjo ndodh kur informimi shndërrohet si qëllim në vetvete, pa pyetur për pasoja. Nuk parapëlqejmë të bëjmë më të lehtën gjë, duke e thënë me fjalë se synojmë vërtetësinë e akullt, drejtësinë e pakushtëzuar, dhe etikën e detyruar, por më të vështirën, të cilën ne e besojmë: që dhe lajmi i mirë, është lajm i mirë!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Të dhëna

Ky zë është postuar më Nëntor 19, 2017 nga te Life Style dhe etiketuar me , .
//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-9659915589375155", enable_page_level_ads: true });

Rreth nesh

Pasqyrimi.com është një portal i pavarur, jo qeveritar, jo politik, i krijuar me vullnet të lirë.


©All Right Reserved ©2016-2017, Pasqyrimi.com
Këtë e pëlqejnë %d blogues: