PASQYRIMI

Thjesht, shpejt, bukur, saktë…

Bulqizë/ Kryetari i Bashkisë merr pësipër përgjegjësinë për asfiksimin e nxënësve


image

Pas ngjarjes së rëndë në fshatin Shupenzë, ku 60 nxënës përfunduan në spital pas asfiksimit për shkak të tymit të ardhur nga kaldaja, kryetari i Bashkisë së Bulqizës, Melaim Damzi, ka marrë të gjitha përgjegjësitë. Në një prononcim të dhënë për “BalkanWeb”, ai tha se situata u vë në kontroll në kohë reale.

“Mbaj të gjitha përgjegjësitë sipër. Situata u vu nën kontroll menjëherë. Ngritëm Emergjencat Civile të Bashkisë. Si prind, si mjek, kam qenë pranë spitalit për të dhënë ndihmën e parë”, tha Damzi.

Ai theksoi se kjo është një ngjarje aksidentale. “Pardje u bë testimi pa nxënës dhe ishte në rregull. Kaldaja u ndez në orën 7 dhe u bllokua oxhaku. Kaldaja është moderne, me pelet. Ka zero ndikim në mjedis. Specialistët vunë sërish në punë kaldajën, është në gjendje të mirë”, tha ai.

60 nxënës u asfiksuan nga dioksidi i karbonit sot në shkollën e mesme të Shupenzës në Dibër, pasi teknikët testonin kaldajën e shkollës gjatë orëve të mësimit.

Advertisements

Rreth PASQYRIMI

Ky portal është për ty! Për ty i nderuar lexues, që informimin e ke edhe edukim, për ta kuptuar botën ku jeton dhe për të zgjedhur formën më të mirë në të jetuarit e saj. Ne nuk pajtohemi që media të degradojë në atë pikë ku informimi i pambështetur në asnjë parim etik sjell çedukim. Kjo ndodh kur informimi shndërrohet si qëllim në vetvete, pa pyetur për pasoja. Nuk parapëlqejmë të bëjmë më të lehtën gjë, duke e thënë me fjalë se synojmë vërtetësinë e akullt, drejtësinë e pakushtëzuar, dhe etikën e detyruar, por më të vështirën, të cilën ne e besojmë: që dhe lajmi i mirë, është lajm i mirë!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Të dhëna

Ky zë është postuar më Nëntor 17, 2017 nga te Aktualitet dhe etiketuar me , .
Këtë e pëlqejnë %d blogues: