PASQYRIMI

Thjesht, shpejt, bukur, saktë…

Mbrojtja e përbashkët europiane, lind nga një aleancë e pazakontë


Nga Bernard Guetta

Mungonin vetëm Irlanda, Portugalia, Malta, Danimarka dhe natyrisht Mbretëria e Bashkuar, e cila është pothuajse jashtë Bashkimit Evropian. Të përfaqësuar nga Ministritë e tyre të Mbrojtjes dhe të Jashtme, shtetet e tjera të BE u mblodhën të gjitha në Bruksel më 13 nëntor, për t’i hapur rrugë fazës së parë të mbrojtjes së përbashkët, në formën e një bashkëpunimi të përhershëm e të strukturuar.

Pothuajse të gjitha shtetet e Bashkimit Evropian, janë angazhuar për të bashkëpunuar në zhvillimin e armëve, materialeve të transportit dhe mjetet kërkimore, duke u hedhur themelet për një industri të përbashkët kërkimore dhe ushtarake, e cila do i jepte Unionit një “autonomi strategjike”, nga Shtetet e Bashkuara.

Situata nuk do të ndryshojë menjëherë. Do të duhen vite para se të kalohet nga qëllimet, tek faktet. Në çdo rast, më Atlanticistët në mesin e vendeve evropiane, si Holanda apo Polonia, sot janë pjesë e një kauze të përbashkët me ata vende, si Franca dhe tani edhe Gjermania, që bëjnë thirrje për krijimin e një mbrojtje Evropiane, një kusht thelbësor për transformimin e BE-së në një aktor kryesor politik, në skenën ndërkombëtare.

Një përgjegjës i vetëm

Vijat ndarëse, të vjetra po aq sa edhe vetë Unioni, duket se janë fshirë, apo kapërcyer në muajt e fundit. E gjithë kjo ka një përgjegjës të vetëm: Donald Trumpin.

Duke vënë në dyshim automatizmin e solidaritetit mes vendeve të Aleancës së Atlantikut dhe duke mbjellë kaos në diplomacinë e SHBA, presidenti më i pazakontë amerikan ka bindur aleatët më besnikë evropianë, se nuk mund t’i besojnë më Uashingtonit.

Ombrella amerikane natyrisht është mbyllur, pikërisht në momentin kur shtetet evropiane shohin daljen e Mbretërisë së Bashkuar, një prej fuqive unike ushtarake të Unionit (bashkë me Francën), dhe gjenden përballë krizave në Ukrainë dhe Lindjen e Mesme.

Donald Trumpi ka përshpejtuar një proces që i ka mundësuar Emmanuel Macronit që të bindë kollaj Angela Merkelin, se ka ardhur momenti për të ribërë Unionin, dhe kjo kalon pashmangshmërisht nga një mbrojtje e përbashkët.

Shpejtësia me të cilën kemi mbërritur në këtë zgjidhje është edhe më e habitshme, po të mendojmë se sot, Franca dhe Gjermania u propozojnë partnerëve të tyre që të përparojnë në fusha të tjera me interes të përbashkët, përtej mbrojtjes, jo duke kërkuar unanimitet, por secili me ritmin e vet, duke krijuar në këtë optikë, sisteme të përhershme bashkëpunimi, lindja e të cilëve parashikohet prej traktateve. / France Inter – Bota.al

Advertisements

Rreth PASQYRIMI

Ky portal është për ty! Për ty i nderuar lexues, që informimin e ke edhe edukim, për ta kuptuar botën ku jeton dhe për të zgjedhur formën më të mirë në të jetuarit e saj. Ne nuk pajtohemi që media të degradojë në atë pikë ku informimi i pambështetur në asnjë parim etik sjell çedukim. Kjo ndodh kur informimi shndërrohet si qëllim në vetvete, pa pyetur për pasoja. Nuk parapëlqejmë të bëjmë më të lehtën gjë, duke e thënë me fjalë se synojmë vërtetësinë e akullt, drejtësinë e pakushtëzuar, dhe etikën e detyruar, por më të vështirën, të cilën ne e besojmë: që dhe lajmi i mirë, është lajm i mirë!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Të dhëna

Ky zë është postuar më Nëntor 15, 2017 nga te Bota dhe etiketuar me , , .
//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-9659915589375155", enable_page_level_ads: true });

Rreth nesh

Pasqyrimi.com është një portal i pavarur, jo qeveritar, jo politik, i krijuar me vullnet të lirë.


©All Right Reserved ©2016-2017, Pasqyrimi.com
Këtë e pëlqejnë %d blogues: