Hulumtim parazgjedhor: DPS humb Tuzin me 12 keshilltare, partit shqiptare 14   Zgjedhjet lokale që do të mbahën në katër komuna në Mal të Zi, përfshirë këtu edhe zgjedhjet në Malësi po u afrohet data, që është përcaktuar 26 nëntori i këtij viti.

Në këto zgjedhje në trevën e Malësisë do të garojnë nëntë lista, tri nga ato janë subjektet shqiptare, ASH, UDSH dhe LDSH.

Sikur mund të vërehet kohëve të fundit që listat në fjalë kanë filluar përgatitjet, gjegjësisht fushatat për këto zgjedhje. Çdo subjekt në mënyrën e vet përdor metoda për të konstatuar situatën në terren, pozicionin apo edhe besimin që kanë ndër votes. Disa përdorin edhe hulumtime, këto më së shumti i bëjnë subjektet qytetare, sepse kostoja e tyre është shumë e madhe.

Pasqyrimi.com ka arritur, që përmes burimeve të sigurta të ketë në përdorim një hulumtim të realizuar para disa ditëve në Tuz. Pra ky hulumtim u realizua në Tuz, nga një kompani prestigjioze nga Podgorica.

Ne para lexuesve tonë do të paraqesim rezultatet e këtij hulumtimi për Malësisë.

Sipas këtyre hulutmive lista ma e fortë del PDS, me 12 mandate, e pasuar nga Alternativa Shqiptare me 10 mandate. Nga dy mandate në këto zgjedhje do ti fitonin LDSH, UDSH dhe Demokratët. Kurse nga një mandat do të fitonin Partia Boshnjake, SDP, SD si dhe SNP. 
Këtu duhet potencuar që SDP dhe SNP janë në limit për të hyrë në Parlamentin lokal.

Sipas këtyre hulumtive DPS me partnerët e vet të deritashëm, UDSH, SD dhe BS nuk mund të fitoj shumicën në Parlamentin lokal./Pasqyrimi.com

 -Përgatiti Kristjan Dukaj

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close