PASQYRIMI

Thjesht, shpejt, bukur, saktë…

Video/ Çfarë po ndhodh te liqenin e Marinës në Belsh


Ngjan si fantashkencë. Sikur alienët thithin ujin e Tokës. Por në këtë rast ata nuk janë qiellorë. Ata janë nëntokësorë… Një dukuri e rrallë natyrore është konstatuar në liqenin e Marinës në Belsh.

Në këtë liqen është krijuar një hinkë gjigante e cila po përpin ujin e këtij liqeni. Ajo që çudit është se hinka nuk qëndron në një vend por lëviz dhe vazhdon të thithë pa mëshirë ujin e liqenit. Ende nuk dihet se sa do të vazhdojë ky fenomen.

Infoelbasani.al u interesua se përse mund të ndodhë një fenomen i tillë dhe një nga specialistët në Elbasan u shpreh se “kjo mund të ndodhë si pasojë e karstit që tretet në zonën e Dumresë. Tretja e karstit krijon zgavra të mëdha që mbushen me ujë”.

Sipas tij, të gjithë liqenet e Belshit janë krijuar në këtë mënyrë, por në rastin në fjalë është shumë e çuditshme sepse ky liqen ka shekuj që është krijuar dhe poshtë tij nuk ka përse të krijohet karst përderisa është krijuar dhe fundi i liqenit ka qenë gjithnjë me ujë. Gjithësesi fenomeni po tërheq vëmendjen e mjaft studiuesve .

Advertisements

Rreth PASQYRIMI

Ky portal është për ty! Për ty i nderuar lexues, që informimin e ke edhe edukim, për ta kuptuar botën ku jeton dhe për të zgjedhur formën më të mirë në të jetuarit e saj. Ne nuk pajtohemi që media të degradojë në atë pikë ku informimi i pambështetur në asnjë parim etik sjell çedukim. Kjo ndodh kur informimi shndërrohet si qëllim në vetvete, pa pyetur për pasoja. Nuk parapëlqejmë të bëjmë më të lehtën gjë, duke e thënë me fjalë se synojmë vërtetësinë e akullt, drejtësinë e pakushtëzuar, dhe etikën e detyruar, por më të vështirën, të cilën ne e besojmë: që dhe lajmi i mirë, është lajm i mirë!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Të dhëna

Ky zë është postuar më Nëntor 11, 2017 nga te Aktualitet dhe etiketuar me , , .
//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-9659915589375155", enable_page_level_ads: true });

Rreth nesh

Pasqyrimi.com është një portal i pavarur, jo qeveritar, jo politik, i krijuar me vullnet të lirë.


©All Right Reserved ©2016-2017, Pasqyrimi.com
Këtë e pëlqejnë %d blogues: