PASQYRIMI

Thjesht, shpejt, bukur, saktë…

Rusia: SHBA-të duan ta shohin Europën në luftë


image

Të martën, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg i bëri thirrje anëtarëve të bllokut të bëjnë infrastrukturën civile, duke përfshirë rrugët dhe urat, të përmbushin kërkesat ushtarake për të “përmirësuar lëvizjen e trupave dhe pajisjeve brenda Evropës”.
Këtë kërkesë të NATO-s për vendet anëtare, gjenerali i Përgjithshëm rus Leonid Ivashov e ka cilësua si “shenjë të keqe”.
Gjenerali rus deklaroi, se Uashingtoni do të donte ta shihte Rusinë dhe Evropën tek ndesheshin bashkë.

“NATO nuk ka kundërshtarë të ngushtë në krahasim me sasinë e përgjithshme të ndarjeve dhe pajisjeve ushtarake, si dhe strukturave komanduese”,- tha ai.
“Kjo tregon se ata, amerikanët në radhë të parë po përgatiten të fillojnë një luftë në Evropë dhe ju mund të bëni një luftë në Evropë vetëm kundër Rusisë”, tha Ivashov, duke shtuar se Rusia duhet të rrisë forcat e saj mbrojtëse.

Nga ana tjetër NATO ka deklaruar se këto masa vijnë për të kundështuar kërcënimin rus.
“Masa, së bashku me riorganizimin e strukturës komanduese të NATO-s është e nevojshme për të kundërshtuar kërcënimin e supozuar nga rusët. Kjo nuk është vetëm për komandat. Ne gjithashtu duhet të sigurojmë që rrugët dhe urat të jenë mjaft të forta për të mbajtur automjetet tona më të mëdha dhe se rrjetet hekurudhore duhet të jenë të gatshme për vendosjen e shpejtë të tankeve dhe pajisjeve të rënda “, -thuhet në deklaratë.

Advertisements

Rreth PASQYRIMI

Ky portal është për ty! Për ty i nderuar lexues, që informimin e ke edhe edukim, për ta kuptuar botën ku jeton dhe për të zgjedhur formën më të mirë në të jetuarit e saj. Ne nuk pajtohemi që media të degradojë në atë pikë ku informimi i pambështetur në asnjë parim etik sjell çedukim. Kjo ndodh kur informimi shndërrohet si qëllim në vetvete, pa pyetur për pasoja. Nuk parapëlqejmë të bëjmë më të lehtën gjë, duke e thënë me fjalë se synojmë vërtetësinë e akullt, drejtësinë e pakushtëzuar, dhe etikën e detyruar, por më të vështirën, të cilën ne e besojmë: që dhe lajmi i mirë, është lajm i mirë!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Të dhëna

Ky zë është postuar më Nëntor 9, 2017 nga te Bota dhe etiketuar me , , , .
Këtë e pëlqejnë %d blogues: