PASQYRIMI

Thjesht, shpejt, bukur, saktë…

Çaji i famshëm turk dhe efektet në shëndet


image

Çaji turk ose ndryshe çaj i zi i prodhohet në bregdetin e Detit të Zi, i cili ka klimë të mesme me reshje të lartë dhe tokë pjellore. Çaji turk përgatitet tipikisht me dy enë njëra mbi tjetrën (çaydanlik) të dizajnuara veçanërisht për përgatitjen e çajit.

Një nga çajrat më të përhapura në mbarë botën, çaji i zi përdoret për të trajtuar dhimbjen e kokës dhe për të parandaluar bllokimin e arterieve falë përbërësve që ka.

Shkencëtarët kanë arritur në përfundimin se çaji i zi ka pothuajse të njëjtat vlera si dhe çaji jeshil.

Vetitë e çajit të zi:

Përmirëson qarkullimin e gjakut dhe eviton sulmin në tru
Parandalon zhvillimin e qelizave kancerogjene
Çaji i zi ju redukton lodhjen, për të gjithë ata që nuk duan kafeinën mund të konsumojnë çaj të zi në mëngjes në vend të kafesë pasi ai përmban më pak kafeinë dhe shumë antioksidantë.
Ashtu si edhe çaji jeshil, çaji i zi ju ndihmon të humbisni kilogramët e tepërt.
Sipas studimit të britanikëve, çaji i zi redukton stresin.
Çaji i zi përmban sasi më të madhe të një polisakaridi, i cili mund të jetë shumë i dobishëm për personat që vuajnë nga diabeti.

Advertisements

Rreth PASQYRIMI

Ky portal është për ty! Për ty i nderuar lexues, që informimin e ke edhe edukim, për ta kuptuar botën ku jeton dhe për të zgjedhur formën më të mirë në të jetuarit e saj. Ne nuk pajtohemi që media të degradojë në atë pikë ku informimi i pambështetur në asnjë parim etik sjell çedukim. Kjo ndodh kur informimi shndërrohet si qëllim në vetvete, pa pyetur për pasoja. Nuk parapëlqejmë të bëjmë më të lehtën gjë, duke e thënë me fjalë se synojmë vërtetësinë e akullt, drejtësinë e pakushtëzuar, dhe etikën e detyruar, por më të vështirën, të cilën ne e besojmë: që dhe lajmi i mirë, është lajm i mirë!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Të dhëna

Ky zë është postuar më Nëntor 7, 2017 nga te Life Style dhe etiketuar me , .
Këtë e pëlqejnë %d blogues: