PASQYRIMI

Thjesht, shpejt, bukur, saktë…

Raporti i INSTAT, rritet pabarazia ekonomike në Shqipëri


Në një kohë ku sapo është miratuar taksa për biznesin e vogël, Anketa e Buxhetit të Familjes për 2016, tregon se të pasurit po shkojnë drejt pasurimit, dhe te varfërit në të kundërt. 

Nga këto të dhëna të publikuara nga Insituti i Statistikave, kuptohet qartë se 90% e familjeve konsumojnë 2,5 herë më pak se 10% i familjeve të pasura,përkatësisht të pasurit harxhojne 62.562 lekë në muaj, ndërsa familjet e varfëra vetëm 18.119 lekë në muaj. 

Ky anketim është tregues i pabarazisë në rritje nga viti 2015 që ishte 2.2, në 2.5 të vitit 2016, shifra këto të konfirmuara edhe nga INSTAT. 

Shpenzimet mesatare të konsumit janë me prirje drejt rritjes, por është 3.5 herë më i madh për 10% të familjeve të pasura, fakt ky që tregon se hendeku midis të varfërve dhe të pasurve po thellohet.

-Përgatiti Eliza Gjediku

Advertisements

Rreth PASQYRIMI

Ky portal është për ty! Për ty i nderuar lexues, që informimin e ke edhe edukim, për ta kuptuar botën ku jeton dhe për të zgjedhur formën më të mirë në të jetuarit e saj. Ne nuk pajtohemi që media të degradojë në atë pikë ku informimi i pambështetur në asnjë parim etik sjell çedukim. Kjo ndodh kur informimi shndërrohet si qëllim në vetvete, pa pyetur për pasoja. Nuk parapëlqejmë të bëjmë më të lehtën gjë, duke e thënë me fjalë se synojmë vërtetësinë e akullt, drejtësinë e pakushtëzuar, dhe etikën e detyruar, por më të vështirën, të cilën ne e besojmë: që dhe lajmi i mirë, është lajm i mirë!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Të dhëna

Ky zë është postuar më Nëntor 1, 2017 nga te Aktualitet dhe etiketuar me , .
Këtë e pëlqejnë %d blogues: