PASQYRIMI

Thjesht, shpejt, bukur, saktë…

18 vite burg nënë e bijë, mashtruan me vizat kanadeze


image

Mashtruan 225 shtetas me premtimin se do t’i dërgonin në Kanada me viza pune dhe studimi me anë të agjensisë së punësimit Ande-Lm duke i marrë nga 2000 deri në 10.000 dollarë për person, Prokuroria e Tiranës kërkon 18 vite burg për nënë e bijë Luli dhe Adeila Makashi.

Këto shtetase janë të akuzuara për mashtrim me pasoja të rënda kryer në bashkëpunim disa herë. Mashtrim sipas hetimeve të prokurorisë së Tiranës është kryer nëpërmjet shoqërisë Ande-Lm me administrator Luli Makashin, ku i premtohej shtetasve të ndryshëm viza pune dhe studimi drejt Kanadasë.
Procesi ndaj të pandehurave është duke u zhvilluar në gjykatën penale të Tiranës ku prokuroria ka kërkuar edhe dënimin e subjketit juridik Ande-Lm me gjobë në vlerën e 5 milion lekë, dënim 10 vite të Luli Makashi dhe 8 vite për Adeila Makashi.

Nënë e bijë u ndaluan më 28 prill nga 2016 nga policia e Tiranës pasi u larguan fillimisht drejt Kanadasë nga ku u depërtuan pas një urdhër ndalimi. Për të humbur gjurmët e këtij mashtrimi të pandehurat kishin shitur pak ditë para largimit drejt Kanadës kompaninë tek shtetasi Klevis Rreshka.

Advertisements

Rreth PASQYRIMI

Ky portal është për ty! Për ty i nderuar lexues, që informimin e ke edhe edukim, për ta kuptuar botën ku jeton dhe për të zgjedhur formën më të mirë në të jetuarit e saj. Ne nuk pajtohemi që media të degradojë në atë pikë ku informimi i pambështetur në asnjë parim etik sjell çedukim. Kjo ndodh kur informimi shndërrohet si qëllim në vetvete, pa pyetur për pasoja. Nuk parapëlqejmë të bëjmë më të lehtën gjë, duke e thënë me fjalë se synojmë vërtetësinë e akullt, drejtësinë e pakushtëzuar, dhe etikën e detyruar, por më të vështirën, të cilën ne e besojmë: që dhe lajmi i mirë, është lajm i mirë!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Të dhëna

Ky zë është postuar më Tetor 31, 2017 nga te Sociale dhe etiketuar me , , .
Këtë e pëlqejnë %d blogues: