PASQYRIMI

Thjesht, shpejt, bukur, saktë…

Njihuni me mbiemrin më të përhapur në Shqipëri


image

Shumicës prej jush ndoshta nuk i ka shkuar mendja asnjëherë se cili është mbiemri më i shpeshtë në Shqipëri.

E njëjta vlen edhe për Bosnjë, për Serbi, për Rusi, për Sllovaki, për Maqedoni e për shtete tjera.Jakub Marian, një djalë i ri nga Çekia, ka bërë një listë të mbiemrave më të shpeshtë në shtetet sllavike por edhe një pjesë të mirë të Ballkanit, shkruan shekulli.

Në Rusi, shembull, mbiemri Smirnov është më i shpeshti, ndërsa në Serbi është Jovanoviç, në Bullgari është mbiemri Ivanov, ndërsa në Shqipëri mbiemri më i shpeshtë është Hoxha.

Ai ka dhënë edhe domethënien e mbiemrit, që në rastin shqiptar do të thotë një lutës, një hoxhë, një predikues.

Në Mal të Zi mbiemri më i shpeshtë është Popoviç, ndwrsa nw Kroaci – Horvat.

Advertisements

Rreth PASQYRIMI

Ky portal është për ty! Për ty i nderuar lexues, që informimin e ke edhe edukim, për ta kuptuar botën ku jeton dhe për të zgjedhur formën më të mirë në të jetuarit e saj. Ne nuk pajtohemi që media të degradojë në atë pikë ku informimi i pambështetur në asnjë parim etik sjell çedukim. Kjo ndodh kur informimi shndërrohet si qëllim në vetvete, pa pyetur për pasoja. Nuk parapëlqejmë të bëjmë më të lehtën gjë, duke e thënë me fjalë se synojmë vërtetësinë e akullt, drejtësinë e pakushtëzuar, dhe etikën e detyruar, por më të vështirën, të cilën ne e besojmë: që dhe lajmi i mirë, është lajm i mirë!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Të dhëna

Ky zë është postuar më Tetor 30, 2017 nga te Sociale dhe etiketuar me , .
Këtë e pëlqejnë %d blogues: