PASQYRIMI

Thjesht, shpejt, bukur, saktë…

Spanja nis betejën kundër Katalonjës


Pavarësisht kundërshtimeve, Katalonja shpalli ditën e djeshme pavarësinë. Por, Spanja kurrsesi nuk po e pranon diçka të tillë. Ajo ka filluar të marrë masat e para kundër Katalonjës. Pasi paralajmëroi ekzekutimin e nenit 151 të Kushtetutës spanjolle, që parashikon vendosjen e autoritetit direkt mbi Katalonjën, ka marrë edhe masa të tjera.

Kështu, qeveria spanjolle ka hequr zyrtarët më të lartë të policisë së Katalonjës, disa orë pasi mori sundimin e drejtpërdrejtë në rajon. Gjithashtu, kryeministri Mariano Rajoy ka njoftuar shpërbërjen e parlamentit rajonal dhe heqjen e kreut të Katalonjës, si dhe bëri thirrje për zgjedhje të menjëhershme lokale.

Demonstratat pro dhe kundër pavarësisë kanë pushtuar gjatë gjithë natës rrugët e Barcelonës dhe pritet me kuriozitet se çfarë do të ndodhë, pasi deri tani pothuajse askush nuk po e mbështet Katalonjën.

Advertisements

Rreth PASQYRIMI

Ky portal është për ty! Për ty i nderuar lexues, që informimin e ke edhe edukim, për ta kuptuar botën ku jeton dhe për të zgjedhur formën më të mirë në të jetuarit e saj. Ne nuk pajtohemi që media të degradojë në atë pikë ku informimi i pambështetur në asnjë parim etik sjell çedukim. Kjo ndodh kur informimi shndërrohet si qëllim në vetvete, pa pyetur për pasoja. Nuk parapëlqejmë të bëjmë më të lehtën gjë, duke e thënë me fjalë se synojmë vërtetësinë e akullt, drejtësinë e pakushtëzuar, dhe etikën e detyruar, por më të vështirën, të cilën ne e besojmë: që dhe lajmi i mirë, është lajm i mirë!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Të dhëna

Ky zë është postuar më Tetor 28, 2017 nga te Bota dhe etiketuar me , , , .
Këtë e pëlqejnë %d blogues: