PASQYRIMI

Thjesht, shpejt, bukur, saktë…

Dadiç: Ja pse fuqitë e mëdha nuk hyjnë në Katalonjë


image

Ministri i jashtëm serb Ivica Daçiç, ka reaguar menjëherë për shpalljen e pavarsisë së Katalonjës duke futur përfituar nga rasti në një farë mënyre  duke përmendur edhe Kosovën. Sipas tij Katalonja është në të njënjtën situatë me Kosovën, por këtë herë nuk ka ndërhyrë fuqitë e mëdha, si dhe ai vë theksin se pavarësia e Katalonjës nuk ka asnjë vlerë ligjore.

Daçiç krahasoi vendimin e paralamentit të Barcelonës me atë të Prishtinës, ku Kosova shpalli pavarësinë në 17 shkurt të vitetit 2008, një veprim që Serbia e cilëson ende si shkelje të Kushtetutës.

Advertisements

Rreth PASQYRIMI

Ky portal është për ty! Për ty i nderuar lexues, që informimin e ke edhe edukim, për ta kuptuar botën ku jeton dhe për të zgjedhur formën më të mirë në të jetuarit e saj. Ne nuk pajtohemi që media të degradojë në atë pikë ku informimi i pambështetur në asnjë parim etik sjell çedukim. Kjo ndodh kur informimi shndërrohet si qëllim në vetvete, pa pyetur për pasoja. Nuk parapëlqejmë të bëjmë më të lehtën gjë, duke e thënë me fjalë se synojmë vërtetësinë e akullt, drejtësinë e pakushtëzuar, dhe etikën e detyruar, por më të vështirën, të cilën ne e besojmë: që dhe lajmi i mirë, është lajm i mirë!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Të dhëna

Ky zë është postuar më Tetor 28, 2017 nga te Bota dhe etiketuar me , , .
Këtë e pëlqejnë %d blogues: