PASQYRIMI

Thjesht, shpejt, bukur, saktë…

ALARMI/ Derrat po modifikohen gjenetikisht, kujdesuni për ato që konsumoni


image

Para se të hani mishin e derrit, duhet të mendoheni dy herë! Këto pamje shokuese vijnë nga një fermë në Kamboxhia. Aty duken derra të modifikuar gjenetikisht, të ngjashëm me një Hulk. Kafshët janë aq muskuloze, sa e kanë të vështirë që të lëvizin, prandaj përgjithësisht mbahen nëpër kafazë.

Këto pamje kanë qenë vërtet shqetësuese për ata, që i duan këto kafshë. Në faqen e ‘Facebook’-ut, ku u publikuan këto foto, kanë shpërthyer komentet negative.

“Çfarë po përpiqeni të tregoni këtu? Sa mish mund të prodhoni, ose sa keq trajtohen këto kafshë? Kushdo që kujdeset për derrat, duhet ta mbyllë përgjithmonë këtë fermë”, – shkruan Ric Tucker.

Gjithashtu edhe grupi i të drejtave të kafshëve, PETA, e ka dënuar praktikën për rritjen e derrave. “Derrat e ngjashëm me Hulk janë sende të këqija, jo ushqime. Ata që janë modifikuar gjenetikisht, kanë shumë mundësi që të lindin me probleme të dhimbshme shëndetësore”./Dritare.net

image

Advertisements

Rreth PASQYRIMI

Ky portal është për ty! Për ty i nderuar lexues, që informimin e ke edhe edukim, për ta kuptuar botën ku jeton dhe për të zgjedhur formën më të mirë në të jetuarit e saj. Ne nuk pajtohemi që media të degradojë në atë pikë ku informimi i pambështetur në asnjë parim etik sjell çedukim. Kjo ndodh kur informimi shndërrohet si qëllim në vetvete, pa pyetur për pasoja. Nuk parapëlqejmë të bëjmë më të lehtën gjë, duke e thënë me fjalë se synojmë vërtetësinë e akullt, drejtësinë e pakushtëzuar, dhe etikën e detyruar, por më të vështirën, të cilën ne e besojmë: që dhe lajmi i mirë, është lajm i mirë!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Të dhëna

Ky zë është postuar më Tetor 1, 2017 nga te Aktualitet dhe etiketuar me , , , .
Këtë e pëlqejnë %d blogues: