PASQYRIMI

Thjesht, shpejt, bukur, saktë…

Shkencëtarët paralajmërojnë: Shpërthim i një vullkani në Napoli


image

Shkencëtarët kanë zbuluar një “zonë të nxehtë” që ushqen një supervullkan pranë Napolit në Italinë jugore, duke shkaktuar frikë se është pranë shpërthimit.

Campi Flegrei, një kalderë vullkanike në perëndim të Napolit, shpërtheu për herë të fundit shekuj më parë, dhe ka qenë e qetë që nga vitet 1980, kur lëvizja e magmës në pjesën e cekët të vullkanit shkaktoi një seri tërmetesh të vogla.

Të dhënat sizmografike nga ato dridhje kanë lejuar shkencëtarët të zbulojnë burimin e magmës, që hyri në pjesën e Campi Flegreit dhe në caldera, në zonën e nxehtë.

Analiza e kësaj zone sugjeron se supervullkani po bëhet gjithnjë e më i rrezikshëm.

“Një pyetje që ka lënë të mëdyshur shkencëtarët është vendi ku magma ndodhet nën kaldera dhe studimi ynë siguron provën e parë të një zone të nxehtë, nën qytetin e Pozzuolit, që shtrihet në det në një thellësi prej 4 km”, tha Dr Luca De Siena, i cili udhëhoqi studimet në Universitetin e Aberdeen.

“Ndërsa kjo është vendndodhja më e mundshme e një grumbulli të vogël të magmës, mund të jetë gjithashtu edhe vrima e nxehtë e mbushur me lëngje e zonës më të gjerë të magmës, që ndodhet edhe më thellë”.

Studimi i tij sugjeron se magma u bllokua nga dalja në sipërfaqe në vitet 1980 me një formim shkëmbor të gjatë prej 1-2 km, gjë që e detyroi atë të çlirojë tensionin përgjatë një rruge laterale. / Bota.al

Advertisements

Rreth PASQYRIMI

Ky portal është për ty! Për ty i nderuar lexues, që informimin e ke edhe edukim, për ta kuptuar botën ku jeton dhe për të zgjedhur formën më të mirë në të jetuarit e saj. Ne nuk pajtohemi që media të degradojë në atë pikë ku informimi i pambështetur në asnjë parim etik sjell çedukim. Kjo ndodh kur informimi shndërrohet si qëllim në vetvete, pa pyetur për pasoja. Nuk parapëlqejmë të bëjmë më të lehtën gjë, duke e thënë me fjalë se synojmë vërtetësinë e akullt, drejtësinë e pakushtëzuar, dhe etikën e detyruar, por më të vështirën, të cilën ne e besojmë: që dhe lajmi i mirë, është lajm i mirë!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Të dhëna

Ky zë është postuar më Shtator 23, 2017 nga te Bota dhe etiketuar me , , , , .
Këtë e pëlqejnë %d blogues: