PASQYRIMI

Thjesht, shpejt, bukur, saktë…

Koreja e Veriut do të testojë bombën me hidrogjen në Paqësor


image

Koreja e Veriut thotë se mund të testojë një bombë me hidrogjen mbi Oqeanin Paqësor, pasi Presidenti i SHBA, Donald Trump kërcënoi të shkatërronte vendin, udhëheqësi i të cilit u përgjigj duke premtuar se do ta bënte Trumpin “e çrregulluar mendërisht” që të paguante shtrenjtë për kërcënimet e tij.

Duke folur në Nju Jork të premten, Ri Yong-ho, ministri i jashtëm i Koresë së Veriut, tha se vendi i tij mund të merrte në shqyrtim një test të bombës me hidrogjen në një shkallë të paparë, në Oqeanin Paqësor.

Japonia, i vetmi vend që vuan një sulm atomik, e përshkroi kërcënimin nga Ri si “krejtësisht të papranueshëm”.

Nga ana e saj, Kina u përgjigj duke u bërë thirrje të gjitha palëve të ushtrojnë përmbajtje.

Të martën, Trump tha në fjalimin e tij të parë në OKB se ai do ta “shkatërronte tërësisht” Korenë e Veriut nëse kërcënonte SHBA dhe aleatët e saj, dhe e quajti Kimin një “njeri raketë” në një “mision vetëvrasës”.

Në një deklaratë të rrallë të atribuar drejtpërdrejtë udhëheqësit të Veriut, Kim Jong-un ka thënë se Trump është “i paaftë për të mbajtur privilegjin e komandës supreme të një vendi”.

Ai e përshkroi Trumpin si “një mashtrues dhe një gangster që donte të luante me zjarrin”. / Bota.al

Advertisements

Rreth PASQYRIMI

Ky portal është për ty! Për ty i nderuar lexues, që informimin e ke edhe edukim, për ta kuptuar botën ku jeton dhe për të zgjedhur formën më të mirë në të jetuarit e saj. Ne nuk pajtohemi që media të degradojë në atë pikë ku informimi i pambështetur në asnjë parim etik sjell çedukim. Kjo ndodh kur informimi shndërrohet si qëllim në vetvete, pa pyetur për pasoja. Nuk parapëlqejmë të bëjmë më të lehtën gjë, duke e thënë me fjalë se synojmë vërtetësinë e akullt, drejtësinë e pakushtëzuar, dhe etikën e detyruar, por më të vështirën, të cilën ne e besojmë: që dhe lajmi i mirë, është lajm i mirë!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Të dhëna

Ky zë është postuar më Shtator 23, 2017 nga te Bota dhe etiketuar me , , .
Këtë e pëlqejnë %d blogues: