PASQYRIMI

Thjesht, shpejt, bukur, saktë…

Aspirina ul rrezikun e sulmit në zemër te meshkujt për më shumë se 30%


image

Aspirina mund të shpëtojë jetën tuaj, pasi ajo bën mrekulli kundër sëmundjeve të zemrës.

Ajo mund të ndihmojë në parandalimin e mpiksjes së gjakut. Është një jetë shpëtues për këdo që rrezikon nga ndonjë sulm në zemër, përcjell Sovrani.info

Aspirina dhe gjinia
Aspirina mund të funksionojë ndryshe tek burrat dhe gratë. Një studim i bërë prej 100,000 njerëzve, zbuloi se terapia me aspirinë uli rrezikun e rasteve kardiovaskulare në femra me 12% dhe 17%, përcjell Sovrani.info

Tek meshkujt, terapia me aspirinë uli rrezikun e sulmit në zemër me 32%, por nuk ndikoi në rrezikun e tyre për goditje në tru. Aspirina gjithashtu mund të irritojë stomakun edhe në doza të vogla, dhe nuk përputhet gjithmonë  me barnat e tjera që mund të marrin pacientët e zemrës.

Përfitimet e përdishme të aspirinës tejkalojnë rreziqet

Megjithatë, për ata që janë në rrezik për sëmundje të zemrës, përfitimet e aspirinës pothuajse gjithmonë tejkalojnë rreziqet e mundshme, thotë Thomas Lee, profesor i Mjeksisë në Harvard

Advertisements

Rreth PASQYRIMI

Ky portal është për ty! Për ty i nderuar lexues, që informimin e ke edhe edukim, për ta kuptuar botën ku jeton dhe për të zgjedhur formën më të mirë në të jetuarit e saj. Ne nuk pajtohemi që media të degradojë në atë pikë ku informimi i pambështetur në asnjë parim etik sjell çedukim. Kjo ndodh kur informimi shndërrohet si qëllim në vetvete, pa pyetur për pasoja. Nuk parapëlqejmë të bëjmë më të lehtën gjë, duke e thënë me fjalë se synojmë vërtetësinë e akullt, drejtësinë e pakushtëzuar, dhe etikën e detyruar, por më të vështirën, të cilën ne e besojmë: që dhe lajmi i mirë, është lajm i mirë!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Të dhëna

Ky zë është postuar më Shtator 22, 2017 nga te Life Style dhe etiketuar me , , .
Këtë e pëlqejnë %d blogues: