PASQYRIMI

Thjesht, shpejt, bukur, saktë…

Përse kanaçet Coca-Cola janë me ngjyrë të kuqe ?


image

Nëse keni pyetur ndonjëherë veten pse kanaçet e Coca-Cola janë të kuqe, kurioziteti juaj mer fund këtu. Ngjyra e kuqe nuk ka të bëjë aspak me veshjen e babagjyshit dhe sigurisht nuk është as një zgjedhje rastësore. Ideja lindi në 1890, kur të gjitha pijet transportoheshin nëpërmjet fuçive e ndërsa vetëm pijet alkoolike taksoheshin. Për të dalluar se pija nuk ishte alkolike, prodhuesit e Coca-Cola menduan t’i lyenin fuçitë në ngjyrë të kuqe, kështu ato nuk do të ngatërroheshin me pijet alkolike dhe të taksoheshin si to. Që prej asaj kohe, e kuqja mbeti ngjyra zyrtare e logos Coca-Cola. Ndërkohë për kuriozitetin tuaj një kanaçe kola përmban 46g, ndërsa sasia e rekomanduar është 30g në ditë.

Advertisements

Rreth PASQYRIMI

Ky portal është për ty! Për ty i nderuar lexues, që informimin e ke edhe edukim, për ta kuptuar botën ku jeton dhe për të zgjedhur formën më të mirë në të jetuarit e saj. Ne nuk pajtohemi që media të degradojë në atë pikë ku informimi i pambështetur në asnjë parim etik sjell çedukim. Kjo ndodh kur informimi shndërrohet si qëllim në vetvete, pa pyetur për pasoja. Nuk parapëlqejmë të bëjmë më të lehtën gjë, duke e thënë me fjalë se synojmë vërtetësinë e akullt, drejtësinë e pakushtëzuar, dhe etikën e detyruar, por më të vështirën, të cilën ne e besojmë: që dhe lajmi i mirë, është lajm i mirë!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Të dhëna

Ky zë është postuar më Shtator 21, 2017 nga te Life Style dhe etiketuar me , , .
Këtë e pëlqejnë %d blogues: