PASQYRIMI

Thjesht, shpejt, bukur, saktë…

Çfarë do të ndodhë me ligjin për importimin e mbetjeve ?


Me datën 22 shtator 2016 është votuar në kuvendin e Shqipërisë ligji për importin e mbetjeve, ligj ky që u kthye nga Presidenti i Republikës Bujar Nishani me datën 14 tetor 2016, sepse sipas institucionit të Presidentit ky ligj binte ndesh me nenin 59 të kushtetutës.
Gjatë kohës që ligji diskutohej në kuvend, shoqëria civile ka zhvilluar disa protesta për të ndaluar miratimin e këtij ligji që sipas tyre dëmtonte rëndë vendin tonë.
Viti 2017 korespodonte me vitin kur do të mbaheshin zgjedhjet, dhe ligji për importin e mbetjeve i kthyer nga Presidenti nuk u diskutua më në kuvend.
Nga ana tjetër legjislatura e re e dalë nga zgjedhjet e 25 qershorit, pritet që ta diskutojë përsëri në javët në vijim këtë ligj.
Ende nuk dihet nëse ligji do të miratohet me ndryshimet e kërkuara, apo do të votohet versioni që është votuar me 22 shtator të vitit të kaluar. Ajo që dihet është se nëse ligji miratohet përsëri pa ndryshime shoqëria civile përsëri do të nis një valë të re protestash./ I.M-Dritare.net

Advertisements

Rreth PASQYRIMI

Ky portal është për ty! Për ty i nderuar lexues, që informimin e ke edhe edukim, për ta kuptuar botën ku jeton dhe për të zgjedhur formën më të mirë në të jetuarit e saj. Ne nuk pajtohemi që media të degradojë në atë pikë ku informimi i pambështetur në asnjë parim etik sjell çedukim. Kjo ndodh kur informimi shndërrohet si qëllim në vetvete, pa pyetur për pasoja. Nuk parapëlqejmë të bëjmë më të lehtën gjë, duke e thënë me fjalë se synojmë vërtetësinë e akullt, drejtësinë e pakushtëzuar, dhe etikën e detyruar, por më të vështirën, të cilën ne e besojmë: që dhe lajmi i mirë, është lajm i mirë!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Të dhëna

Ky zë është postuar më Shtator 17, 2017 nga te Aktualitet dhe etiketuar me , .
//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-9659915589375155", enable_page_level_ads: true });

Rreth nesh

Pasqyrimi.com është një portal i pavarur, jo qeveritar, jo politik, i krijuar me vullnet të lirë.


©All Right Reserved ©2016-2017, Pasqyrimi.com
Këtë e pëlqejnë %d blogues: