PASQYRIMI

Thjesht, shpejt, bukur, saktë…

Cili është sekreti i njerëzve të pasur ?


Steve Siebold është autori i librit “Si mendojnë njerëzit e pasur”. Ai ka intervistuar më shumë se 1200 njerëz të pasur në mbarë globin gjatë këtyre 3 dekadave dhe është shndërruar vetë në milioner.

Steve Siebold ishte një student pa të ardhura, kur vendosi  të bëhej i pasur. Ai e filloi rrugëtimin e tij duke bërë intervistë me një njeri të pasur. Gjatë kërkimeve që ka bërë gjatë këtyre viteve ai arriti në një përfundim.  Njerëzit e pasur vetedukohen.

“ Kur hyn në shtëpinë e një njeriu të pasur, një nga gjërat që të bën më shumë përshtypje është biblioteka me libra, që i kanë ndihmuar këta njerëz që të bëhen të suksesshëm,” shkruan Steve Siebold. Shtresa e mesme lexon novela, gazeta dhe revista argëtuese. Njerëzit e pasur preferojnë më shumë të edukohen .

Merrni Warren Buffet, për shembull, ai e kalon 80% të kohës së punës duke lexuar. Sipas Thomas Corley, autori i librit “ Zakonet e të pasurve: Sjelljet e përditshme të njerëzve të pasur,”  67% e tyre shikojnë televizor 1 orë ose më pak, ndërsa vetëm 23% e të varfërve shikojnë 1 orë ose më pak televizor. Ky libër tregon se vetëm 6% e njerëzve të pasur shikojnë programet televizive, ndërsa 78% e të varfërve i shikojnë ato rregullisht.

Njerëzit e pasur nuk shpenzojnë shumë në edukimim e tyre përmes formave të masterit ose doktoraturës. Ata vlerësojnë më shumë fuqinë e vetedukimit pasi mbarojnë universitetin. Ndryshe ndodh tek masat, që janë të bindur se diplomat e masterit dhe doktoraturës janë mënyra e vetme për t’u bërë i pasur. Kjo ndodh për shkak se ata kanë një mënyrë lineare të të menduarit që i mban larg nga nivelet e larta të ndërgjegjes.

Advertisements

Rreth PASQYRIMI

Ky portal është për ty! Për ty i nderuar lexues, që informimin e ke edhe edukim, për ta kuptuar botën ku jeton dhe për të zgjedhur formën më të mirë në të jetuarit e saj. Ne nuk pajtohemi që media të degradojë në atë pikë ku informimi i pambështetur në asnjë parim etik sjell çedukim. Kjo ndodh kur informimi shndërrohet si qëllim në vetvete, pa pyetur për pasoja. Nuk parapëlqejmë të bëjmë më të lehtën gjë, duke e thënë me fjalë se synojmë vërtetësinë e akullt, drejtësinë e pakushtëzuar, dhe etikën e detyruar, por më të vështirën, të cilën ne e besojmë: që dhe lajmi i mirë, është lajm i mirë!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Të dhëna

Ky zë është postuar më Shtator 2, 2017 nga te Life Style dhe etiketuar me , , .
//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-9659915589375155", enable_page_level_ads: true });

Rreth nesh

Pasqyrimi.com është një portal i pavarur, jo qeveritar, jo politik, i krijuar me vullnet të lirë.


©All Right Reserved ©2016-2017, Pasqyrimi.com
Këtë e pëlqejnë %d blogues: