PASQYRIMI

Thjesht, shpejt, bukur, saktë…

Anijet turistike në zbulim të ShqipërisëAnijet turistike në zbulim të Shqipërisë

Trieste – Me krizën në Lindjen e Mesme dhe Venecian jashtë limiteve, kompanitë rinovojnë itineraret.

Është Shqipëria surpriza e tregut të lundrimit. Vendi që po përpiqet të bëhet i njohur në nivel ndërkombëtar është Saranda, një qytet bregdetar pothuajse ngjitur me ishullin e Korfuzit. E njohur njëherë e një kohë në Itali me emrin Santi Quaranta (Dyzet Shenjtorët), në vitin 1940 u ripagëzua me emrin Porto Edda në nder të Edda Ciano Mussolinit gjatë periudhës së pushtimit italian në Shqipëri.

Sot, edhe falë mediave, një pjesë e popullsisë përfshin dhe atë italiane, edhe pse zyrtarisht është njohur një minoritet grek autokton: faktikisht gjendemi fare pranë kufirit me Greqinë.

Cilët janë faktorët që kanë shtyrë disa kompani lundrimi të eksperimentojnë këtë destinacion? Pikë së pari rënia e kërkesës për në Turqi për shkak të mungesës së e stabilitetit politik të vendit, si pasojë e të cilit të gjitha kompanitë turistike u detyruan të rishikojnë planet e tyre në Mesdheun Lindor. Si fillim u hoqën anijet dhe u spostuan në tregje të tjera: një zgjedhje e detyruar edhe për shkak të çështjes shumëvjeçare të tranzitit të anijeve në Venecia, i cili praktikisht ka ndaluar kalimin nga Adriatiku e të gjitha anijeve të reja. Anijeve të mbetura iu desh të kërkonin brigje të tjera ku të hidhnin spirancën, sidomos në lindje të Detit Tirren i cili është i mbipopulluar.

Kështu Saranda nisi të eksperimentohej para së gjithash nga Holland America Line dhe duke filluar nga ky vit u transformua në destinacion fiks të Msc Crociere. Është pikërisht kompania e Gianluigi Apontes e cila ka në program numrin më të madh të udhëtimeve që prej prillit të kaluar deri në fund të 2018-ës. Msc Poesia do të sjellë pasagjerët e saj në Shqipëri edhe 10 herë të tjera këtë vit dhe 23 të tjera janë parashikuar për sezonin e ardhshëm.

Pastaj gjejmë Holland America që ka sjellë Westerdamin në “Vendin e Shqiponjave”, ndërsa vitin tjetër do të sjellë dhe Oosterdamin. Ndërsa operatorë të tjerë kanë në program udhëtime të rastësishme, si p.sh. Cunard, Hapag-Lloyd, Oceania, P&O Cruises, Phoenix Reisen, Regent dhe Silversea.

Porti i qytezës shqiptare nuk ka struktura të mjaftueshme për të akomoduar një anije të madhe lundrimi, kështu që linjat e lundrimit qëndrojnë larg portit dhe i transportojnë pasagjerët me mjetet e tyre. Porti i vogël është ngjitur me lungomaren ku ndodhet dhe pjesa më e madhe e lokaleve që, falë turistëve, e kanë rritur ndjeshëm xhiron e tyre. Deri tani Saranda ishte destinacion turistik kryesisht në nivel kombëtar. Nuk ka dyshim që plazhet që e rrethojnë atë janë parajsa të vërteta turistike që ende nuk njihen, ndaj dhe turistët që udhëtojnë me anije nuk i vlerësojnë sa duhet ato.

Po të konsiderosh pastaj çmimet e ulëta të taksive dhe shërbimeve që ofrojnë strukturat në plazh, ekskursionet e organizuara individualisht janë shumë të përhapura. Detaj jo i vogël: mund të paguani fare mirë në euro që tregtarët vendas e konsiderojnë një monedhë të “çmuar”. Sigurisht që kompanitë organizojnë dhe ekskursione kulturore dhe në natyrë: vendet më të preferuara për t’u vizituar janë kështjella e Ali Pashë Tepelenës, vendi arkeologjik i Butrintit, kisha bizantine e Shën Kollit në Mesopotam, si edhe burimet e panumërta piktoreske të Syrit të Kaltër.

*(Shkrimi u postua ne facebook-ub e kryeministrit Edi Rama)

Advertisements

Rreth PASQYRIMI

Ky portal është për ty! Për ty i nderuar lexues, që informimin e ke edhe edukim, për ta kuptuar botën ku jeton dhe për të zgjedhur formën më të mirë në të jetuarit e saj. Ne nuk pajtohemi që media të degradojë në atë pikë ku informimi i pambështetur në asnjë parim etik sjell çedukim. Kjo ndodh kur informimi shndërrohet si qëllim në vetvete, pa pyetur për pasoja. Nuk parapëlqejmë të bëjmë më të lehtën gjë, duke e thënë me fjalë se synojmë vërtetësinë e akullt, drejtësinë e pakushtëzuar, dhe etikën e detyruar, por më të vështirën, të cilën ne e besojmë: që dhe lajmi i mirë, është lajm i mirë!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Të dhëna

Ky zë është postuar më Gusht 31, 2017 nga te Sociale dhe etiketuar me , .
//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-9659915589375155", enable_page_level_ads: true });

Rreth nesh

Pasqyrimi.com është një portal i pavarur, jo qeveritar, jo politik, i krijuar me vullnet të lirë.


©All Right Reserved ©2016-2017, Pasqyrimi.com
Këtë e pëlqejnë %d blogues: