PASQYRIMI

Thjesht, shpejt, bukur, saktë…

A është misri i dëmshëm për organizmin tonë ?


Debati i tanishëm i medias në lidhje me përfitimet ose dëmtimet e fruktozës së misrit në dietën tonë mungon qartë. Kur ajo përdoret përtej masës është një shkak i madh i sëmundjeve të zemrës, obezitetit, kancerit, mëlçisë, prishjes së dhëmbëve dhe më shumë.

Qëllimi i industrisë së misrit është që të vënë në pikëpyetje çdo pretendim për dëmtim nga konsumimi i shurupit të lartë të fruktozës së misrit dhe për të ngatërruar e shmangur duke e quajtur produktin e tyre natyral “sheqer misri”. Kjo është sikur ta quani duhanin një bimë natyrale mjekësore. Kështu shprehet një doktor i huaj i cili studion sesi ndikon fruktoza tek organizmi ynë.

Pse industria e misrit shpenzon miliona në fushatat e keqinformimit për të bindur konsumatorët dhe profesionistët e kujdesit shëndetësor për sigurinë e produktit të tyre? A mund të jetë ngaqë industria ushqimore përbën 17 përqind të ekonomisë sonë?

A janë këto gënjeshtra të ëmbla dhe të shtrembëruara? Studimet në botë flasin për një alarm, i cili po prêt kohën të shpërthejë. Duket se fushatat e sensibilizimit janë të dobëta para marketingut të fuqishëm që lartëson sheqerin!

Advertisements

Rreth PASQYRIMI

Ky portal është për ty! Për ty i nderuar lexues, që informimin e ke edhe edukim, për ta kuptuar botën ku jeton dhe për të zgjedhur formën më të mirë në të jetuarit e saj. Ne nuk pajtohemi që media të degradojë në atë pikë ku informimi i pambështetur në asnjë parim etik sjell çedukim. Kjo ndodh kur informimi shndërrohet si qëllim në vetvete, pa pyetur për pasoja. Nuk parapëlqejmë të bëjmë më të lehtën gjë, duke e thënë me fjalë se synojmë vërtetësinë e akullt, drejtësinë e pakushtëzuar, dhe etikën e detyruar, por më të vështirën, të cilën ne e besojmë: që dhe lajmi i mirë, është lajm i mirë!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Të dhëna

Ky zë është postuar më Gusht 31, 2017 nga te Life Style dhe etiketuar me , .
//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-9659915589375155", enable_page_level_ads: true });

Rreth nesh

Pasqyrimi.com është një portal i pavarur, jo qeveritar, jo politik, i krijuar me vullnet të lirë.


©All Right Reserved ©2016-2017, Pasqyrimi.com
Këtë e pëlqejnë %d blogues: