PASQYRIMI

Thjesht, shpejt, bukur, saktë…

Shtet “i ngelur në derë”


Nga Flogerta Krypi*
Nëse shteti ynë do të ishte njeri, unë do e imagjinoja si një vajzë 26 – të vjeçare, që vjen nga një familje tradicionale shqiptare dhe ka “ngelur në derë”. Është e bukur, deri diku e virgjër, inteligjente e megjithatë e ngathët. Ka një fiksim shumë të madh të ndjekurit telenovela turke, meksikane dhe indiane e të besojë se jeta është e tillë. Pasi ka pritur 100 – të vite që nga rënia në gjumë, një princ nga Europa, mundësisht gjerman, do të vijë ta puthë dhe do martohen për të jetuar të lumtur përgjithmonë. E megjithatë ndonjë shtrigë plakë andej nga Turqia i ka bërë magji për 500 – të vite me rradhë dhe ndaj nuk po shpëton dot nga e keqja. Ndaj kjo vajzë e gjorë 26 – të vjeçare ka ngelur në derë dhe jo vetëm duhet të luftojë një farefis (rracë e quaj unë) të prapambetur, por duhet dhe të luftojë me veten, për të gjetur se çfarë kërkon nga jeta.
Kësaj vajzë të gjorë në çdo pesë vite i ndryshohet emri. Një nga antarët e rracës i vendos një emër dhe të gjithë e ndjekin. Vajza bën sikur rebelohet, pastaj shkon në dhomën e saj, mbyll derën me çelës dhe tek shikon dritaret me hekur thotë me vete “Sa idiotë që janë. Unë nuk kam emër. E për çfarë më duhet emri? Unë jam e lirë. Unë ha dhe pi çfarë të dua. Të tjerët mendojnë për fatin tim, ndërkohë që unë bëj qejfet e mia dhe kështu nuk kam asnjë problem”. Ajo shikon tek njerëzit e saj poshtë kullës me gurë rrihen për të zbuluar arsyen pse ajo ka ngelur në derë dhe fillon dhe krihet. Kjo vajzë e gjorë që ka duart e një piktori, mendjen e një mjeku, inteligjencën e një filozofi dhe arsimin e një biondeje, paragjykohet gjatë gjithë kohës, për cektësinë e saj modeste. Si mund të martohej ajo me një burrë me duar të mëdha e të pista? Si mund të flerë ajo me një drogaxhi (përshembull) kur ajo akoma nuk e ka njohur mirë veten?

Nën këto dilema të mëdha humane kjo vajzë e ngelur në derë bën vashdimisht tentativa t’i mbushë mendjen të atit se ka mendjen e një gruaje, por trupin e një virgjëreshe dhe për këtë arsye princi i premtuar nuk ka ardhur akoma. Dhe ajo pret derisa njeriu i duhur të vijë për të bërë dasmën më madhështore që ka ndodhur ndonjëherë në vend. Ajo do merret me të gjitha. Deri tek vendosjen e shtyllave për të mbajtur dritat do e krijojë vetë. Kur ai fillon dhe e sulmon apo e tall, ajo i hakërrehet duke i thënë se nuk do rrijë e mbyllur gjithë jetën në këtë kullë. Një burrë do vijë ta shpëtojë. Dhe ajo do të jetë e lumtur. E megjithatë dhe pse ka çdo mundësi të fitojë vetë lirinë, ajo pret një burrë që të mos quhet më një grua e ngelur në derë, e për këtë arsye ajo pret në dritare e jo në prag të derës se është fat i keq. E tek pret fillon dhe thotë me zë të lartë për përralllën e saj. Sa fëmijë do të ketë, sa të sigurtë dhe të fortë do të jenë ata dhe më e rëndësishmia sa nënë e mirë do të jetë ajo. Por thuajse gjithmonë e zë gjumi pa arritur ende në gjysëm të përrallës. E kështu kjo vajzë e gjorë e ngelur në derë pret për natën tjetër duke thurur shalle si Penelopa me bindjen se një ditë Odiseja do të vijë.

Advertisements

Rreth PASQYRIMI

Ky portal është për ty! Për ty i nderuar lexues, që informimin e ke edhe edukim, për ta kuptuar botën ku jeton dhe për të zgjedhur formën më të mirë në të jetuarit e saj. Ne nuk pajtohemi që media të degradojë në atë pikë ku informimi i pambështetur në asnjë parim etik sjell çedukim. Kjo ndodh kur informimi shndërrohet si qëllim në vetvete, pa pyetur për pasoja. Nuk parapëlqejmë të bëjmë më të lehtën gjë, duke e thënë me fjalë se synojmë vërtetësinë e akullt, drejtësinë e pakushtëzuar, dhe etikën e detyruar, por më të vështirën, të cilën ne e besojmë: që dhe lajmi i mirë, është lajm i mirë!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Të dhëna

Ky zë është postuar më Gusht 30, 2017 nga te Opinion dhe etiketuar me , .
//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-9659915589375155", enable_page_level_ads: true });

Rreth nesh

Pasqyrimi.com është një portal i pavarur, jo qeveritar, jo politik, i krijuar me vullnet të lirë.


©All Right Reserved ©2016-2017, Pasqyrimi.com
Këtë e pëlqejnë %d blogues: