PASQYRIMI

Thjesht, shpejt, bukur, saktë…

Reagon Unioni i Gazetarëve pas incidentit midis policisë dhe gazetës ”Koha Jonë”


Unioni i Gazetarëve Shqiptarë ka reaguar pas incidentit të ndodhur mes policisë dhe gazetës “Koha Jonë”. Në një deklarate për media, UGSH shpreh solidaritet me gazetarët duke i bërë thirrje autoriteteve që të mos ekspozojnë forcë me pushtetin e fjalës dhe mendimit në vend.

DEKLARATA:

Ngjarja e ndodhur me gazetën “Koha Jonë” dhe gazetarin dhe botuesin e saj, të mirënjohurin Nikollë Lesi është më e pakta e papëlqyeshme.

Por më shmë se kaq, dërgimi dhe përqëndrimi i forcave të shtuara policore ndaj një redaksie, është një veprim dukshëm jo profesional dhe tolerant, por edhe një mënyrë jo normale komunikimi i institucioneve ligjzbatuese shtetërore me subjektet mediatike në vend.

Shteti ka rrugët e tij ligjore për të komunikuar me këdo dhe për të garantuar zbatimin e ligjit.
Demonstrimi i forcave asesi nuk duhet bërë përpara institucioneve apo enteve mediatike dhe ndonjë përfaqësuesi të fjalës së lirë.

Unioni i Gazetarëve Shqiptarë është në mbështetje të lirisë editoriale por edhe reale e praktike të subjekteve mediatike në vend.
Shprehim solidaritetin tonë me zotin Nikollë Lesi dhe u bëjmë thirrje autoriteteve shtetërore që si pushtet nuk duhet të përplasen apo ekspozojnë forcë me pushtetin e e fjalës dhe mendimit të lirë në vend. Në një shoqëri demokratike secili bën punën e tij, në respekt të Kushtetutës dhe Ligjeve.

Zyra e shtypit
Unioni i Gazetarëve Shqiptarë

Advertisements

Rreth PASQYRIMI

Ky portal është për ty! Për ty i nderuar lexues, që informimin e ke edhe edukim, për ta kuptuar botën ku jeton dhe për të zgjedhur formën më të mirë në të jetuarit e saj. Ne nuk pajtohemi që media të degradojë në atë pikë ku informimi i pambështetur në asnjë parim etik sjell çedukim. Kjo ndodh kur informimi shndërrohet si qëllim në vetvete, pa pyetur për pasoja. Nuk parapëlqejmë të bëjmë më të lehtën gjë, duke e thënë me fjalë se synojmë vërtetësinë e akullt, drejtësinë e pakushtëzuar, dhe etikën e detyruar, por më të vështirën, të cilën ne e besojmë: që dhe lajmi i mirë, është lajm i mirë!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Të dhëna

Ky zë është postuar më Gusht 29, 2017 nga te Aktualitet dhe etiketuar me , .
//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-9659915589375155", enable_page_level_ads: true });

Rreth nesh

Pasqyrimi.com është një portal i pavarur, jo qeveritar, jo politik, i krijuar me vullnet të lirë.


©All Right Reserved ©2016-2017, Pasqyrimi.com
Këtë e pëlqejnë %d blogues: