ANALIZA/ Seferina Serani: Vuçiç rrezik për Ballkanin


image

“Aleksandër Vuçiç ka lëshuar nga një media prestigjioze amerikane një mesazh të fortë provokativ për rajonin, duke paralajmëruar rikthimin e “ish-Jugosllavisë” dhe ndërlidhjen ekonomike aty, të Shqipërisë. I intervistuar për “Politico” në SHBA, Kreu i Qeverise serbe ka deklaruar se “bashkimi ekonomik dhe doganor, i Ballkanit Perëndimor, është në fakt, një rikrijim tregu i Jugosllavisë së vjetër, plus Shqipërinë”.
**********************************************************************
Ato qe u shkrova 5 dite me heret, ne artikullin tim, “Edi Rama, perse nuk e refuzove dekoraten me kusht, lirimin e Ramush Haradinajt” (plus qe sot kishim shtyrjen e rradhes se gjyqit qe nuk do marre fund deri ne fund te vitit dhe e pershkruaj aty), pra, parashikimet e mia, te analizuara detajisht, sot me kete shkrim, dolen 100% te verteta dhe “kjo, ishte e keqja qe na priste, sic e pershkruaj ne ate analize!”. Lexoje ketu duke klikuar mbi kete link:
https://pasqyrimi.com/2017/04/02/seferina-serani-edi-rama-perse-nuk-e-refuzove-dekoraten-franceze-me-kusht-lirimin-e-ramush-haradinajt/
Te jemi Republika e 7 e Jugosllavise, (besoj me Kosoven si nje krahine Autonome), por jo e bashkuar me Shqiperine, se Serbet, nuk do pranojne dhe as do e njohin kurre as Shtetin apo bashkimin e saj, me Shtetim ame, Shqiperine!
Keshtu kuptohen sot, ato “shashkat” nacionaliste qe hidhte Edi Rama drejt Athines, per te terhequr vemendjen e popullit, duke e bere ate “Edvin-dashes”, e nga ana tjeter, “ai gjatoshi”, Edi Rama gjoja “nacionalisti”, ishte duke “komplotuar” pas shpines sone, per te tilla “biznese” qe lartesojne, vec Serbine, qe si nje “princ i rrenuar” sillej me “qefmbetje dhe kokforte” ndaj Europes, per t’i imponuar BE-se, dhe per te fituar perseri, “rol – sundues” mbi Ballkan”.
Qe te vazhdoje Serbia me bere “gangsterizmat” qe ishte mesuar dhe te “ri-beje” ato qe eshte mesuar te beje, ne kurriz te popujve te ish-Jugosllavise sepse nje “bythe qe eshte mesuar, nuk ka te pushuar” duke u udhehequr nga nje, “ithtar” i Milloshevicit dhe ushtar e zellshem i Sheshelit, pra, nje gjakatar si Aleksander Vucic dhe Serbia e tij, kriminale, kokderre dhe arrogante!
Ne Shqiptaret jemi pellazgo-ilire dhe nuk jemi ajo, qe permban emri “Jugosllavi”, pra sllavet e jugut! Te vetmit qe kane origjinen dhe permbajtjen tone, jane Greket dhe vetem me Greket ne duhet te ecim ne Gadishullin tone “Ilirik” dhe pik!
Preferoj, “nje milion here grekun” ne canakun tim dhe jo sllavet, sepse me ta, nuk jemi njesoj, nuk ua dij huqet as me intereson ti mesoj!
“Mire e keq”, me grekun e kemi ndare gjithmine buken, ne cdo kohe te veshtire te sejcilit!
Serbet tek ne, ofruan, dhimbje, perbuzje, masakra qe nuk hiqen kollaj nga ndergjegja jone kombetare. Mire eshte te perpiqemi te kapercejme te kaluaren e dhimbshme per hir te se ardhmes, plotesisht, dakord, por, si gjithmone serbet tek ne shqiptaret, e shumta qe do te bejne per ne eshte te na ofrojne “hicin” e tyre, se nuk kane asgje tjeter me vlere!
Grekun, sic me thoshte dikur babai im, “te flasim keq per “grekun” eshte njesoj sikur te peshtyjme lart, (do na bjere ne surrat), se jane origjina jone dhe te krijuar nga ne, per kete gjaku jone arberor eshte ende aty, i gjalle dhe me patriot se kurre (arvanitasit). Pas kesaj, e vetmja gje qe mund te them per nje bashkim te tille me ish-Jugosllavine, eshte: “para hiçes (sllavet), te keqen e Birçes, (grekut) qe ne fund te fundit, eshte Shtet Europian i 12-es”
Ne duhet te bashkohemi vec me origjinen tone shqiptaret e te gjitha trevave me Greqine por jo, me Jugosllavine. Kete e bekonte edhe Aristidh Kola dhe ne kujtim te tij, une e kisha perseritur edhe ne Debatin tim, me gazetaret greke Elli Stay dhe Kostas Bakcevanis, krijimin e nje Konfederate me dy vendeve, Shqiperi – Greqi! Shikojeni ketu, eshte me perkthim shqip, duke shtypur 1 here butonin para ingranazhit diku duket “cc” :

Popull, “hapi syte”, ketu bie “ere tradheti” per “zhberje” te Kombit, per te cilen, per 26 vjet rresht, keta “aktore te keq” politike qe kemi, kane punuar me vetmohim, per xhepin e tyre ne kurriz te Atdheut duke e shitur ate, si placke tregu tek interesa anti-shqiptare, per perfitime vetjake!!!
Seferina Serani Selenica

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close