SpaceX do të dërgojë dy turistë në Hënë në 2018


image

Elon Musk i SpaceX ka zbuluar se kompania private e udhetimeve hapesinore ka ne plan te coje dy turistet e pare ne nje udhetim jashte planetar qe do i coje udhetaret deri mbrapa henes, e pastaj serish ne Toke.

Udhetimi mendohet te zgjase nje jave dhe te kryhet ne pjesen e dyte te vitit 2018. Elon Musk ka treguar se dy udhetaret kane preferuar te mbeten anonim per momentin, por ka zbuluar se ata nuk i perkasin Hollivudit dhe as jane pilote.

“Udhetimi nuk eshte pa rrezik,”- ka rrefyer Musk. “Ne po mundohemi ta minimizojme cdo rrezik, por nuk do te jete zero.” Dy turistet e pare te hapesires do jene vetem ne mjetin hapesinor te SpaceX. Deri ne kohen e nisjes ata do i nenshtrohen trajnimeve shume intensive. Sipas Musk, ata e kane depozituar nje shume te mire per te prenotuar udhetimin i cili do te zgjase diku midis 300.000 dhe 400.000 miljesh.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close